Ofeliya Novruz qızı Məmmədova 1980-cı ilin 28 avqustunda Bakıda anadan olub. 1995-1999-ci illərdə Asəf Zeynallı adına musiqi məktəbinin fortepiano şöbəsində oxuyub. 2003-2007-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin “Musiqili teatr aktyorluğu” fakültəsində təhsil alıb.
1999-cu ildən 2000-ci ilədək Xalq artisti Bəxtiyar Xanızadənin rəhbərlik etdiyi “Dəli Yığıncağı” Pantomima Teatr studiyasında, 2000-ci ildən 2006-cı ilədək Dövlət Pantomima Teatrında yüksək dərəcəli aktrisa vəzifəsində çalışıb. İlk dəfə “Uçuş” adlı tamaşada Durna rolu ilə səhnəyə çıxıb. Daha sonra teatrın bir çox tamaşalarında yaddaqalan obrazlar yaradıb, televiziya filmlərində iştirak edib. bir çox dövlət tədbirləri, konsert və beynəlxaq festivalların aparıcısı olub. Aktrisa Gürcüstan, Türkiyə, Ukrayna, Tatarıstan və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq teatr festivallarında da uğurla iştirak edib.
O, 1999-cu ildən bu günədək Azərbaycan Dövlət Televiziyası və digər yerli telekanallarda “Kino və Dublyaj” redaksiyalarında minlərlə əcnəbi film, cizgi filmləri və sənədli filmlərin doğma dilimizdə dublyajı və səslənməsi ilə məşğul olur. C.Cabbarlı adına Azərbaycan Kinostudiyasında dövlət sifarişi ilə hazırlanan filmlərin dublyajında iştirak edir. “Ali və Nino” filmində Nino obrazını Azərbaycan dilinə dublyaj edib.
2021-ci ildən Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının aktrisasıdır.
Ofeliya Məmmədova teatrda Fülya Öztürk (“Bir nəfəs qədər” S.Qulamov), Minnət xanım (“Ər və arvad” Ü.Hacıbəyli), Qaraçı qadın (“Paris Nort-Dama İthaf” V.Huqo, səhn. S.Qulamov), Anaxanım (“Sevənlərindir dünya“ E.Pəhləvan), Komissiya sədri (“Bəxtiyar” T.Quliyev, B.Laskin, N.Rojkov), Ədilə (“Baladadaşın toy hamamı” F.Allahverdiyev, Elçin), Tülkü Alisa (“Buratino” A.Rıbnikov A.Tolstoy), Malifisenta “Yatmış gözəl və cırtdanlar” Ş.Pero, səhn. A.Sadıqov), Simurq (“Sehrli nəğmə” P.Korotıç, tərc. A.İsmixanova), Küpəgirən qarı (“İki küpəgirən qarı” Ə.Əlizadə, R.Sef, T.Karelina) obrazlarını ifa etmişdir.

Mammadova Ofelia daughter of Novruz was born on August 28, 1980, in Baku. She educated the Asaf Zeynallı Music School's piano department from 1995 to 1999.
From 2003 to 2007, she studied at the Azerbaijan State University of Culture and Arts, specializing in "Musical Theater Acting."
Between 1999 and 2000, she worked at the "Madmen Gathering" Pantomime Theater studio under the leadership of People's Artist Bakhtiyar Khani - Zadeh. From 2000 to 2006, she worked as a senior actress at the State Pantomime Theater.
She first appeared on stage in the play "Fly" in the role of Crane. She went on to create memorable characters in numerous theater productions and also took roles in television films. She hosted many state events, concerts, and international festivals.
The actress successfully participated in international theater festivals held in Georgia, Turkey, Ukraine, Tatarstan, and other countries.
Since 1999, she has been involved in dubbing thousands of foreign films, cartoons, and documentaries into Azerbaijani State Television's "Cinema and Dubbing" offices and other local television channels. She provided the Azeri voice for the character Nino in the film "Ali and Nino."
Since 2021, she has been an actress of the Azerbaijan State Academic Music Theater.
In the theater play " A breath" she played the role of Fulya Ozturk (written by S. Gulamov), Minnet Khanum in "Husband and wife" (U. Hajibayli), Simona in " A dedication to Paris Notre-Dame " (V. Hugo, S. Gulamov), Anakhanim in "The world belongs to those who love it" (E. Pahlavan), the commission chairman in "Bakhtiyar" (T. Guliyev), Adila in "Baladadash’s wedding bath" (Elçin, F. Allahverdiyev), and various characters in other plays like "Buratino" (A. Rubnikov, A. Tolstoy), "Sleeping Beauty and Dwarfs" (S. Perot), and "Magical Song" (Simurg - P. Korotic, D. Hajiyeva).