Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı Pakistanın Kəraçi şəhərində keçirilən Dünya Mədəniyyəti Festivalında iştirak edir.
“Art Council Pakistan” (Pakistan İncəsənət Şurası) tərəfindən təşkil olunan festivala dünyanın 140-dək ölkəsindən sənətçilər, yaradıcı kollektivlər, o cümlədən teatr heyətləri qatılıb.
Akademik Musiqili Teatr bu mötəbər beynəlxalq mədəniyyət tədbirinə Cəlil Məmmədquluzadənin “Anamın kitabı” pyesi əsasında hazırlanan tamaşanı aparıb.
Prezident mükafatçısı İradə Gözəlovanın quruluş verdiyi səhnə əsəri festivalda uğurla nümayiş olunub və alqışlarla qarşılanıb.
“Art Council Pakistan”ın prezidenti Məhəmməd Əhməd Şah tamaşadan sonra Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Aqil Bəhramlı, direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Mühacirova, teatrın quruluşçu rejissoru İradə Gözəlova və kollektivin digər üzvləri ilə görüşərək səmimi təəssüratını bölüşüb, onlara festivalın təşkilat komitəsi adından xatirə hədiyyələri təqdim edib.
Teatrın heyəti göstərilən xüsusi diqqətə görə festivalın təşkilat komitəsinə minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, səhnə əsərinin quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, döyüş səhnələri və rəqslərin quruluşçusu Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev, rejissoru Zaur Əliyev, işıq rəssamı Nicat Həmidov, səs rejissoru isə Sevda Davudovadır.
İngilis dilində təqdim olunan tamaşada teatrın istedadlı aktyorları – Səmədzadə Xasiyev, Hüseyn Əlili, Zaur Əliyev, Nəzrin İsmayılzadə, Adelin Öztürk, Nərmin Əliyeva, Əli Kərimov, İranə Kərimova, Sübhan Rüstəmov və Murad Əliyev çıxış ediblər.
Quruluşçu rejissor İradə Gözəlova Azərbaycan teatr sənətinin uğurla təqdim olunduğu festivalla bağlı təəssüratını belə ifadə edib: “Dünya festivalında iştirak etmək və dünyanın hər yerindən gəlmiş iştirakçıların sənət əsərlərini görmək, ünsiyyətə girmək bizim üçün böyük bir fürsətdir. Buna görə Mədəniyyət Nazirliyinə və teatrımızın rəhbərliyinə təşəkkürümü bildirirəm. Biz də yaradıcı heyət olaraq öhdəmizə düşən missiyanı layiqincə yerinə yetirdik. Akademik Musiqili Teatrın təqdim etdiyi "Anamın kitabı” tamaşası böyük rezonansa səbəb oldu. Nümayişdən sonra buradakı xarici həmkarlardan gözəl rəylər eşitdik və bu tamaşa sayəsində festival iştirakçılarının bizə daha isti münasibətini, rəğbətini hiss etmək çox xoşdur. Şəxsən mənim üçün və düşünürəm ki, teatrımız üçün də bu, gözəl bir nəticədir”.
Qeyd edək ki, Musiqili Teatrın nümayəndə heyəti festival çərçivəsində müxtəlif ölkələrin teatrları ilə əməkdaşlığın qurulması və mövcud əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə bir sıra görüşlərdə də iştirak edir.

The Azerbaijan State Academic Musical Theater is participating in the World Culture Festival held in Karachi, Pakistan.
The festival, organized by the “Art Council of Pakistan Karachi”, was attended by artists, creative collectives, as well as theater troupes from about 140 countries of the world.
The Academic Musical Theater staged a performance based on the play “My Mother’s Book” by Jalil Mammadguluzadeh at this prestigious international cultural event.
The stage play, directed by the President’s Prize winner Irada Gozalova, was successfully demonstrated at the festival and was met with applause.
After the performance, the President of the “Art Council of Pakistan Karachi” Muhammad Ahmad Shah met with the director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater Agil Bahramli, deputy director, doctor of philosophy in art history Vafa Muhajirova, the theater’s production director Irada Gozalova and other members of the team, shared his sincere impressions, and presented them with commemorative gifts on behalf of the festival’s organizing committee.
The theater’s staff expressed gratitude to the festival’s organizing committee for the special attention shown.
It should be noted that the production designer of the stage production is Vusal Rahim, the director of the fight scenes and dances is People's Artist Parviz Mammadrzayev, the director is Zaur Aliyev, the lighting designer is Nijat Hamidov, and the sound director is Sevda Davudova.
The performance, presented in English, featured the theater's talented actors - SamadzadeKhasiyev, Huseyn Alili, Zaur Aliyev, Nazrin Ismayilzade, Adelin Ozturk, Narmin Aliyeva, Ali Karimov, Irana Karimova, Subhan Rustamov, and Murad Aliyev.
The founding director Irada Gozalova expressed her impressions of the festival, where Azerbaijani theater art was successfully presented: “It is a great opportunity for us to participate in the World Festival and see the works of art of participants from all over the world, to communicate. For this, I express my gratitude to the Ministry of Culture and the management of our theater. We, as a creative team, fulfilled our mission. The performance “My Mother’s Book” presented by the Academic Musical Theater caused a great resonance. After the performance, we heard wonderful reviews from foreign colleagues here, and it is very nice to feel the warmer attitude and sympathy of the festival participants towards us thanks to this performance. For me personally and I think for our theater, this is a wonderful result.”
It should be noted that the delegation of the Musical Theater also participates in a number of meetings within the framework of the festival in order to establish cooperation with theaters from different countries and expand existing relations.