Noyabrın 22-də Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında görkəmli alim, Xalq yazıçısı Kamal Abdullanın eyniadlı pyesi əsasında səhnələşdirilən "Gülçöhrə və Əsgər" tamaşası 2-ci dəfə nümayiş olunub.
Musiqili dramın bəstəkarı Əməkdar incəsənət xadimi Cavanşir Quliyev, quruluşçu rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi, Prezident mükafatçısı Əsgər Əsgərovdur.
Qeyd edək ki, “Gülçöhrə və Əsgər” ikihissəli tamaşası dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin xoşbəxt sonluqla bitən “Arşın mal alan” operettasının davamıdır.
Səhnə əsərində Gülçöhrə ilə Əsgərin məşəqqətli həyat hekayələri fonunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəmində bolşeviklərin törətdiyi faciələr göstərilir…
Səhnə əsərinin rejissoru Elməddin Dadaşov, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, quruluşçu baletmeysteri Əməkdar artist Nigar Şahmuradova, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, konsertmeysteri Fidan Əliyeva, işıq üzrə rəssamı Rafael Vaqifoğlu, rejissor assistentləri Tamilla Aslanova və Çimnaz Bağırovadır.
Tamaşanın budəfəki nümayişində Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, Almaz Ələsgərova, İqrar Salamov, Prezident mükafatçısı Səmədzadə Xasiyev, Prezident təqaüdçüsü Atilla Məmmədov, aktyorlar Nicat Əli, Türkel Tariqpeyma, Nərmin Əliyeva, Faiq Mirzəyev, Elnarə Nağdəliyeva, Elçin İmanov, İbrahim Əlizadə, Elxan İsmayılov, Əli Kərimov, Orxan Hüseynov, Kamil Cəfərov, Məhəmməd Məmmədov, Nihad Həbibov, həmçinin xor və balet artistləri iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, “Əsgər və Gülçöhrə”nin ilk nümayişi 18 noyabrda olub, bu gün, yəni 23 noyabr saat 19:00-da isə növbəti nümayişi olacaq.
Biletləri şəhərin bütün mərkəzləşdirilmiş kassalarından, “ASAN xidmət” mərkəzlərindən və iticket.az saytından əldə etmək mümkündür.

The premiere mood continues at the Academic Musical Theater
On November 22, the performance "Gulchohra and Asgar", based on the play of the same name by the prominent scientist, People's Writer Kamal Abdulla, was shown for the second time at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
The composer of the musical drama is Honored Art Worker Javanshir Guliyev, and the production director is Honored Art Worker, President's Prize winner Asgar Asgarov.
It should be noted that the two-part performance "Gulchohra and Asgar" is a continuation of the operetta "Arshin mal alan" by the great composer Uzeyir Hajibeyli, which ends with a happy ending.
The stage play depicts the tragedies committed by the Bolsheviks during the Azerbaijan Democratic Republic against the backdrop of the difficult life stories of Gulchohra and Asgar…
The stage play is directed by Elmaddin Dadashov, the stage conductor is Honored Art Worker Fakhraddin Atayev, the stage designer is Vusal Rahim, the stage ballet master is Honored Artist Nigar Shahmuradova, the choir master is Honored Artist Vagif Mastanov, the concertmaster is Fidan Aliyeva, the lighting designer is Rafael Vagifoglu, and the assistant directors are Tamilla Aslanova and Chimnaz Baghirova.
The current performance of the play was attended by Honored Artists Azizaga Azizov, Almaz Alasgarova, Igrar Salamov, President's Prize winner Samadzade Khasiyev, President's scholarship holder Atilla Mammadov, actors Nijat Ali, Turkel Tariqpeyma, Narmin Aliyeva, Faig Mirzayev, Elnara Nagdaliyeva, Elchin Imanov, Ibrahim Alizadeh, Elkhan Ismayilov, Ali Karimov, Orkhan Huseynov, Kamil Jafarov, Mahammad Mammadov, Nihad Habibov, as well as choir and ballet artists.
It should be noted that the first performance of "Asgar and Gulchohra" was on November 18, and the next performance will be today, November 23 at 19:00.
Tickets can be purchased at all centralized box offices of the city, "ASAN service" centers and on the iticket.az website.