Akademik Musiqili Teatrda “Gülçöhrə və Əsgər” tamaşasının premyerası uğurla keçdi
Noyabrın 18-də Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında görkəmli alim, Xalq yazıçısı Kamal Abdullanın eyniadlı pyesi əsasında səhnələşdirilən "Gülçöhrə və Əsgər" tamaşasının premyerası təqdim olunub.
Tamaşanı izləyən ictimaiyyət nümayəndələri arasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, eləcə də Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva da olub. Onlar əsərin müəllifini təbrik edərək tamaşa haqqında öz səmimi təəssüratlarını və xoş arzularını bildiriblər.
Musiqili dramın bəstəkarı Əməkdar incəsənət xadimi Cavanşir Quliyev, quruluşçu rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi, Prezident mükafatçısı Əsgər Əsgərovdur.
Qeyd edək ki, “Gülçöhrə və Əsgər” ikihissəli tamaşası dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin xoşbəxt sonluqla bitən “Arşın mal alan” operettasının davamıdır.
Səhnə əsərində Gülçöhrə ilə Əsgərin məşəqqətli həyat hekayələri fonunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəmində bolşeviklərin törətdiyi faciələr göstərilir…
Səhnə əsərinin rejissoru Elməddin Dadaşov, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, quruluşçu baletmeysteri Əməkdar artist Nigar Şahmuradova, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, konsertmeysteri Fidan Əliyeva, işıq üzrə rəssamı Rafael Vaqifoğlu, rejissor assistentləri Tamilla Aslanova və Çimnaz Bağırovadır.
Tamaşanın ilk nümayişində  Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, İqrar Salamov, Prezident mükafatçfıları Səmədzadə Xasiyev, Mehriban Zaliyeva, Prezident təqaüdçüsü Atilla Məmmədov, aktyorlar Nicat Əli, Faiq Mirzəyev, Gültac Əlili, Gülnarə Abdullayeva, Elnarə Nağdəliyeva, Elçin İmanov, İbrahim Əlizadə, Elxan İsmayılov, Əli Kərimov, Orxan Hüseynov, Kamil Cəfərov, Məhəmməd Məmmədov, Nihad Həbibov, həmçinin xor və balet artistləri iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, “Əsgər və Gülçöhrə”nin növbəti nümayişləri 22 və 23 noyabr tarixlərində saat 19:00-da oynanılacaq. Biletləri şəhərin bütün mərkəzləşdirilmiş kassalarından, “ASAN xidmət” mərkəzlərindən və iticket.az saytından əldə etmək mümkündür.

The premiere of the play "Gulchohra and Asgar" at the Academic Musical Theater was a success
On November 18, the premiere of the play "Gulchohra and Asgar", staged based on the play of the same name by the prominent scientist, People's Writer Kamal Abdulla, was presented at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
Among the public representatives who watched the performance were Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, as well as Arzu Aliyeva and Alena Aliyeva. They congratulated the author of the work and expressed their sincere impressions and good wishes about the performance.
The composer of the musical drama is Honored Art Worker Javanshir Guliyev, and the director is Honored Art Worker, President's Prize winner Asgar Asgarov.
It should be noted that the two-part play "Gulchohra and Asgar" is a continuation of the operetta "Arshin mal alan" by the great composer Uzeyir Hajibeyli, which ends with a happy ending.
The stage play depicts the tragedies committed by the Bolsheviks during the Azerbaijan Democratic Republic against the backdrop of the difficult life stories of Gulchohra and Asgar…
The stage play is directed by Elmaddin Dadashov, the stage conductor is Honored Art Worker Fakhraddin Atayev, the stage designer is Vusal Rahim, the stage ballet master is Honored Artist Nigar Shahmuradova, the choir master is Honored Artist Vagif Mastanov, the concertmaster is Fidan Aliyeva, the lighting designer is Rafael Vagifoglu, and the assistant directors are Tamilla Aslanova and Chimnaz Baghirova.
The first performance of the play was attended by Honored Artists Azizaga Azizov, IgrarSalamov, Presidential Prize winners Samadzade Khasiyev, Mehriban Zaliyeva, Presidential scholarship holder Atilla Mammadov, actors Nijat Ali, Faig Mirzayev, Gultaj Alili, Gulnara Abdullayeva, Elnara Nagdaliyeva, Elchin Imanov, Ibrahim Alizadeh, Elkhan Ismayilov, Ali Karimov, Orkhan Huseynov, Kamil Jafarov, Mahammad Mammadov, Nihad Habibov, as well as choir and ballet artists.
It should be noted that the next performances of “Asgar and Gulchohra” will be held on November 22 and 23 at 19:00. Tickets can be purchased at all centralized box offices of the city, “ASAN service” centers and on the iticket.az website.