Akademik Musiqili Teatrda "Gülçöhrə və Əsgər" tamaşasının premyerası olacaq
18, 22 və 23 noyabr 2025-ci il tarixlərində saat 19:00-da Azərbaycan DövlətAkademik Musiqili Teatrında görkəmli alim, Xalq yazıçısı Kamal Abdullanın“Gülçöhrə və Əsgər” pyesi əsasında hazırlanan eyniadlı tamaşanın premyerasıolacaq.
Musiqili dramın bəstəkarı Əməkdar incəsənət xadimi Cavanşir Quliyev, quruluşçu rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi, Prezident mükafatçısı ƏsgərƏsgərovdur.
“Gülçöhrə və Əsgər” tamaşası dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin xoşbəxtsonluqla bitən “Arşın mal alan” operettasının davamı kimi dəyərləndirilsə də, tamamilə fərqli təəssürat yaradır. Səhnə əsərində Gülçöhrə ilə Əsgərin məşəqqətlihəyat hekayələri fonunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəmində bolşeviklərintörətdiyi faciələr göstərilir…
Səhnə əsərinin rejissoru Elməddin Dadaşov, quruluşçu dirijoru Əməkdarincəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, quruluşçubaletmeysteri Əməkdar artist Nigar Şahmuradova, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, konsertmeysteri Fidan Əliyeva, işıq üzrə rəssamı Rafael Vaqifoğlu, rejissor assistenti Tamilla Aslanovadır.
Rol bölgüsünə əsasən tamaşada Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, AlmazƏləsgərova, İqrar Salamov, Prezident mükafatçıları Səmədzadə Xasiyev, MehribanZaliyeva, Prezident təqaüdçüsü Atilla Məmmədov, aktyorlar Nicat Əli, TürkelTariqpeyma, Faiq Mirzəyev, Gültac Əlili, Gülnarə Abdullayeva, ElnarəNağdəliyeva, Elçin İmanov, Nərmin Əliyeva, İbrahim Əlizadə, Elxan İsmayılov, Əli Kərimov, Orxan Hüseynov, Kamil Cəfərov, Məhəmməd Məmmədov, həmçinin xor və balet artistləri iştirak edəcəklər.

The premiere of the play "Gulchohra and Asgar" will take place at the Academic Musical Theater
On November 18, 22 and 23, 2025, at 19:00, the premiere of the play of the same name, based on the play “Gulchohra and Asgar” by the prominent scientist, People's Writer Kamal Abdulla, will take place at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
The composer of the musical drama is Honored Art Worker Javanshir Guliyev, and the director is Honored Art Worker, President's Prize winner Asgar Asgarov.
Although the play “Gulchohra and Asgar” is considered a continuation of the operetta “Arshin mal alan” by the great composer Uzeyir Hajibeyli, which ended with a happy ending, it creates a completely different impression. The stage play depicts the tragedies committed by the Bolsheviks during the Azerbaijan Democratic Republic against the backdrop of the difficult life stories of Gulchohra and Asker…
The stage play is directed by Elmaddin Dadashov, the stage conductor is Honored Artist Fakhraddin Atayev, the stage designer is Vusal Rahim, the stage choreographer is Honored Artist Nigar Shahmuradova, the choirmaster is Honored Artist Vagif Mastanov, the concertmaster is Fidan Aliyeva, the lighting designer is Rafael Vagifoghlu, and the stage assistant is Tamilla Aslanova.