Afaq Bəşirqızının iştirakı ilə yeni tamaşanın məşqlərinə başlanılıb
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında yazıçı-dramaturq Əli Əmirlinin “Yeddi məhbusə anası” pyesi əsasında “Zal qızı Zalxa” (bəstəkarı Əməkdar incəsənət xadimi Cavanşir Quliyev) musiqili komediyasının məşqlərinə başlanılıb.
Teatrın direktoru Aqil Bəhramlı “Şərəf” ordenli Xalq artisti Afaq Bəşirqızının 70 illik yubileyi münasibəti ilə hazırlanan bu səhnə əsərinə görə həm yubilyarı, həm də yaradıcı heyəti təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb.
Xalq artisti göstərilən xüsusi diqqət üçün sənət ocağının rəhbərliyinə və kollektivə təşəkkür edib. O, Prezident mükafatçısı Samir Qulamovun yeni quruluşunda və yozumunda təqdim ediləcək tamaşanın maraqla qarşılanacağına əmin olduğunu bildirib.
Aktrisa mərhum sənətkar, Əməkdar incəsənət xadimi Oruc İzzətoğlunun 2007-ci ildə quruluş verdiyi bu tamaşada da Zal qızı Zalxa obrazını oynadığını xatırladıb.
Samir Qulamov ona gösətərilən etimadı doğruldacağını vurğulayaraq, teatr rəhbərliyinə və Afaq xanıma minnətdarlığını ifadə edib.
Qeyd edək ki, polis məntəqəsinin müvəqqəti saxlama təcridxanasında baş verən tragikomik hadisələrdən bəhs edən tamaşada Xalq artisti ilə yanaşı, Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, Əkbər Əlizadə, Prezident mükafatçıları Hüseyn Əlili, Ülviyyə Əliyeva, aktyorlar Gülcahan Salamova, Gülnarə Abdullayeva, Əliməmməd Novruzov, Telnaz Hüseynova, Gültac Əlili, Ofeliya Məmmədova, Elnarə Nağdəliyeva, Gülnarə Əzizova, Nərmin Əliyeva, Türkel Tariqpeyma, Nigar Qarayeva, Cəbrayıl Cəbrayılov iştirak edəcəklər.
Səhnə əsərinin quruluşçu dirijoru Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, quruluşçu baletmeysteri Nigar Şahmuradova, xormeysteri Məlahət Qasımova, dirijoru Səməd Süleymanlı, konsertmeysteri Fidan Məmmədova, rejissor assistenti Razimə İsmayılovadır.

Rehearsals for a new play with the participation of Afag Bashirgizi have begun
Rehearsals for the musical comedy "Zal daughter Zalkha" (composed by Honored Art Worker Javanshir Guliyev) based on the play "Mother of Seven Prisoners" by writer-playwright Ali Amirli have begun at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
The theater's director, Agil Bahramli, congratulated both the jubilee and the creative team on this stage production, prepared on the occasion of the 70th anniversary of the People's Artist with the Order of "Sharaf", Afag Bashirgizi, and wished them success.
The People's Artist thanked the management and staff of the art center for the special attention shown. He expressed confidence that the performance, which will be presented in its new production and interpretation by President's Prize winner Samir Gulamov, will be met with interest.
The actress recalled that she played the role of Zal daughter Zalkha in this performance, which was staged by the late artist, Honored Art Worker Oruj Izzetoglu in 2007.
Samir Gulamov expressed his gratitude to the theater management and Mrs. Afag, emphasizing that he would justify the trust shown in him.
It should be noted that in addition to the People's Artist, the performance, which tells about the tragicomic events that took place in the temporary detention center of the police station, will feature Honored Artists Azizagha Azizov, Akbar Alizadeh, Presidential Prize winners Huseyn Alili, Ulviyya Aliyeva, actors Guljahan Salamova, Gulnara Abdullayeva, Alimammad Novruzov, Telnaz Huseynova, Gultaj Alili, Ofeliya Mammadova, Elnara Nagdaliyeva, Gulnara Azizova, Narmin Aliyeva, Turkel Tariqpeyma, Nigar Garayeva, Jabrayil Jabrayilov.
The production conductor of the performance is Fakhraddin Atayev, the production designer is Vusal Rahim, the production choreographer is Nigar Shahmuradova, the choirmaster is Malahat Gasimova, the conductor is Samad Suleymanli, the concertmaster is Fidan Mammadova, and the assistant director is Razima Ismayilova.