Akademik Musiqili Teatrda “Mesenat” tamaşasının məşqlərinə başlanılıb
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında yazıçı-dramaturq Əli Əmirlinin librettosu əsasında “Mesenat” (bəstəkarı Pikə Axundova) tamaşasının məşqlərinə başlanılıb.
Teatrın direktoru Aqil Bəhramlı bu münasibətlə yaradıcı heyəti təbrik edərək uğurlar arzulayıb, məşhur neft milyonçusu və xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən əsərin yeni quruluşda hazırlanması ilə bağlı bəzi tövsiyələrini verib.
Əli Əmirli, Pikə Axundova, Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, Nadir Xasiyev, Çingiz Əhmədov və digərləri maraqlı fikirlər səsləndirərək tamaşanın məhz Tağıyevin binasında – Musiqili Teatrın səhnəsində təqdim olunmasının mənəvi tərəflərini vurğulayıblar.
Tamaşanın quruluşçu rejissoru Prezident makafatçısı Samir Qulamov əsas məqsədinin Tağıyevi təkcə ictimai xadim, xeyriyyəçi kimi deyil, böyük insan kimi cəmiyyətə çatdırmaq olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, səhnə əsərinin quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, quruluşçu baletmeysteri Əməkdar artist Emin Əliyev, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, dirijoru Səməd Süleymanlı, konsertmeysteri Kamil Həsənov, rejissor assistentləri Əmrah Dadaşov və Sevinc Məmmədovadır.
Rol bölgüsünə görə tamaşada Hacı Zeynalabdin Tağıyev obrazını aktyor İbrahim Əlizadə, onun uşaqlıq çağını isə azyaşlı aktyor Miruğur Əlili oynayacaq.
Səhnə əsərində Əməkdar artistlər Ələkbər Əliyev, Əzizağa Əzizov, Çingiz Əhmədov, Nadir Xasiyev, Nahidə Orucova, İqrar Salamov, Səidə Şərifəliyeva, Prezident mükafatçıları Səmədzadə Xasiyev, Hüseyn Əlili, aktyorlar Nicat Əli, Faiq Mirzəyev, Gültac Əlili, Gülnarə Abdullayeva, Gülnarə Əzizova, Əmrah Dadaşov, Elçin İmanov, Eleonora Mustafayeva, Şaban Cəfərov, Emin Zeynallı, Yuliya Heydərova, Telnaz Hüseynova, Ofeliya Məmmədova, Türkel Tariqpeyma, Ayan Qurbanova, Firuzə Cəfərova, İranə Kərimova, Ruslan Mürsəlov, Nigar Qarayeva, Nəzrin İsmayılzadə, Əli Kərimov, Murad Əliyev, Cəbrayıl Cəbrayılov, Kamil Cəfərov, Tural Məsimov, Həmid Həmzəyev və başqaları iştirak edəcək.

Rehearsals for the play "Mesenat" have begun at the Academic Musical Theater
Rehearsals for the play "Mesenat" (composed by Pike Akhundova) based on the libretto by writer-playwright Ali Amirli have begun at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
On this occasion, theater director Agil Bahramli congratulated the creative team and wished them success, and gave some recommendations for the new production of the work, which tells about the life and activities of the famous oil millionaire and philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev.
Ali Amirli, Pike Akhundova, Honored Artists Azizaga Azizov, Nadir Khasiyev, Chingiz Ahmadov and others voiced interesting opinions and emphasized the moral aspects of presenting the play in Tagiyev's building - on the stage of the Musical Theater.
The production director of the play, President's Award winner Samir Gulamov, said that his main goal was to present Tagiyev to society not only as a public figure and philanthropist, but also as a great person.
It should be noted that the production conductor of the stage production is Honored Artist Fakhraddin Atayev, the production designer is Vusal Rahim, the production ballet master is Honored Artist Emin Aliyev, the choir master is Honored Artist Vagif Mastanov, the conductor is Samad Suleymanli, the concertmaster is Kamil Hasanov, and the assistant directors are Amrah Dadashov and Sevinj Mammadova.
According to the distribution of roles, the character of Haji Zeynalabdin Tagiyev in the performance will be played by actor Ibrahim Alizade, and his childhood will be played by young actor Mirughur Alili.