Tanınmış aktrisa Rəsmiyyə Nurməmmədovanın 60 illiyi səhnədə qeyd olunub
Iyulun 12-də Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında yazıçı-dramaturq Sabit Rəhmanın “Əliqulu evlənir” pyesi əsasında Xalq artisti İlham Namiq Kamalın librettosu və quruluşunda hazırlanan "Əliqulu bu gün evlənir" (bəstəkarı Oqtay Rəcəbov) komediyası oynanılıb.
Bu dəfə səhnə əsəri teatrın tanınmış aktrisası Rəsmiyyə Nurməmmədovanın 60 illik yubileyi münasibətilə nümayiş olunub.
Aktrisanın həyat və yaradıcılığı barəsində tamaşaçılara ətraflı məlumat verən Akademik Musiqili Teatrın direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Mühacirova teatr rəhbərliyi və kollektiv adından yubilyarı təbrik edib, eyni zamanda Azərbaycan Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin fəxri fərmanını ona təqdim edib.
Milli teatr sənətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə və 60 illik yubileyi münasibəti ilə Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının təltif etdiyi mükafatı da qurumun sədr müavini Xalq artisti İlham Namiq Kamal təqdim edərək Rəsmiyyə xanıma xoş arzularını bildirib.
Qeyd edək ki, ömrünün 40 ilini teatr sənətinə həsr edən aktrisa bu səhnə əsərində Humay obrazı canlandırır. Onunla yanaşı, tamaşada Xalq artisti İlham Namiq Kamal (Əliqulu), Əməkdar artistlər Əkbər Əlizadə (Rövşən), İqrar Salamov (Səfər), Prezident mükafatçısı Səmədzadə Xasiyev (Kamal), aktyorlar Zemfira Əbdülsəmədova (Gövhər), Gülçöhrə Abdullayeva (Səadət), Əliməmməd Novruzov (Xəlil), Gülnarə Əzizova (Nazlı), Ruslan Mürsəlov (Azad), Böyükxanım Məmmədova (Heyvaxanım), Mehriban Rəcəbova (Lumuxanım), Əzizəxanım Kazımova (Qumral), həmçinin xor və balet artistləri də iştirak ediblər.

The 60th anniversary of the well-known actress Rasmiya Nurmammadova was celebrated on stage
On July 12, the Azerbaijan State Academic Musical Theater staged the comedy "Aligulu Gets Married Today" (composed by Ogtay Rajabov), based on the play "Aligulu Gets Married" by writer-playwright Sabit Rahman, with a libretto and production by People's Artist Ilham Namig Kamal.
This time, the stage play was performed on the occasion of the 60th anniversary of the theater's famous actress Rasmiyya Nurmammadova.
Providing detailed information to the audience about the actress's life and work, Deputy Director of the Academic Musical Theater, Doctor of Philosophy in Art History Vafa Muhajirova congratulated the jubilee on behalf of the theater management and staff, and at the same time presented her with an honorary decree of the Republican Committee of the Trade Union of Cultural Workers of Azerbaijan.
The award awarded by the Union of Theater Workers of Azerbaijan for her services to the development of national theater art and on the occasion of her 60th anniversary was also presented by People's Artist Ilham Namig Kamal, Deputy Chairman of the organization, and expressed his best wishes to Rasmiyya.
It should be noted that the actress, who has dedicated 40 years of her life to theater, plays the role of Humay in this stage production. Along with her, the performance was attended by People's Artist Ilham Namig Kamal (Aligulu), Honored Artists Akbar Alizadeh (Rovshan), Igrar Salamov (Safar), President's Prize winner Samadzade Khasiyev (Kamal), actors Zemfira Abdulsamadova (Govhar), Gulchohra Abdullayeva (Saadat), Alimammad Novruzov (Khalil), Gulnara Azizova (Nazli), Ruslan Mursalov (Azad), Boyukkhanim Mammadova (Heyvakhanim), Mehriban Rajabova (Lumukhanim), Azizakhanim Kazimova (Gumral), as well as choir and ballet artists.