Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının aktyorları Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyində dahi bəstəkarın 140 illik yubileyi və onun müəllifi olduğu “O olmasın, bu olsun” operettasının 115 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak ediblər.
Əməkdar artistlər Şövqi Hüseynov, Nahidə Orucova, Prezident mükafatçısı Səmədzadə Xasiyev və aktrisa Aydan Həsənovanın “O olmasın, bu olsun” musiqili komediyasından təqdim etdikləri səhnələr tədbir iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Muzeyin direktoru Xalq artisti və bəstəkar Sərdar Fərəcov uğurlu əməkdaşlığa görə Musiqili Teatrın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirərək yaradıcı heyəti "Təşəkkürnamə" ilə təltif edib.

The performances of the actors of the Academic Musical Theater were met with applause at the museum
Actors of the Azerbaijan State Academic Musical Theater participated in an event dedicated to the 140th anniversary of the great composer and the 115th anniversary of the operetta “Let it not be, let it be” written by him at the house-museum of Uzeyir Hajibeyli.
The scenes from the musical comedy “If not that one, then this one” performed by Honored Artists Shovgi Huseynov, Nahida Orujova, President's Prize winner Samadzade Khasiyev and Aydan Hasanova were met with applause by the event participants.
The director of the museum, People's Artist and composer Sardar Farajov, expressed his gratitude to the management of the Musical Theater for the successful cooperation and awarded the creative staff with a “Letter of Appreciation”.