Bəşir Səfəroğlunun 100 illiyi ilə əlaqədar məzarı ziyarət olunub
Xalq artisti, görkəmli gülüş ustası, teatr və kino aktyoru Bəşir Səfəroğlunun anadan olmasının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının kollektivi sənətkarın I Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edib.
Ziyarətçilər arasında Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, ölkənin ictimai xadimləri də olub.
Akademik Musiqili Teatrın direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev və  mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov aktyorun məzarı başında çıxış edərək görkəmli səhnə ustasının şərəfli sənət yolundan bəhs ediblər.
Bəşir Səfəroğlunun qızı və sənətdə layiqli davamçısı, Xalq artisti Afaq Bəşirqızı da çıxışında Azərbaycan mədəniyyəti tarixində silinməz izlər qoyan atasının qısa və mənalı ömür yoluna nəzər salıb, filmlərdə, teatr tamaşalarında oynadığı unudulmaz obrazlarının xatirələrdə yaşadığını qeyd edib. Aktrisa Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrinə, Musiqili Teatrın rəhbərliyi və ziyarətdə iştirak edən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Xatırladaq ki, martın 6-da Bəşir Səfəroğlu adına Quba rayon Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Quba Rayon İcra Hakimiyyəti, Quba-Xaçmaz Regional Mədəniyyət İdarəsi və Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının birgə təşkilatçılığı ilə 10 Mart – Azərbaycan Milli Teatr Günü və 11 mart – Xalq artisti Bəşir Səfəroğlunun 100 illik yubileyi münasibəti ilə keçirilən tədbirin bədii hissəsində Xalq artisti Afaq Bəşirqızının iştirakı ilə “Toya bir gün qalmış” (Əli Səmədli) tamaşası nümayiş olunub.

Bashir Safaroglu's grave was visited on the occasion of his 100th anniversary
On the occasion of the 100th anniversary of the birth of People's Artist, outstanding master of laughter, theater and film actor Bashir Safaroglu, the collective of the Azerbaijan State Academic Musical Theater visited the artist's grave in the 1st Alley of Honor.
Among the visitors were representatives of the Ministry of Culture and public figures of the country.
Director of the Academic Musical Theater, Honored Worker of Arts, Doctor of Philosophy in Art History Aligismat Lalayev and Deputy Minister of Culture Murad Huseynov spoke at the actor's grave and spoke about the glorious artistic path of the outstanding stage master.
Bashir Safaroglu's daughter and worthy successor in art, People's Artist Afag Bashirgizi, also in her speech, looked back at the short and meaningful life of her father, who left an indelible mark on the history of Azerbaijani culture, and noted that the unforgettable images he played in films and theater performances live on in memories. The actress expressed her gratitude to the representatives of the Ministry of Culture, the management of the Musical Theater and everyone who participated in the visit.
It should be noted that on March 6, the performance " The day before the wedding " (Ali Samadli) was shown at the Guba District Cultural Center named after Bashir Safaroglu, with the participation of People's Artist Afag Bashirgizi, in the artistic part of the event, held jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Guba District Executive Power, Guba-Khachmaz Regional Cultural Department and Azerbaijan State Academic Musical Theater, on the occasion of March 10 - Azerbaijan National Theater Day and March 11 - the 100th anniversary of People's Artist Bashir Safaroglu.