Bəşir Səfəroğlunun 100 illik yubileyi Qubada qeyd olunacaq
Görkəmli gülüş ustası, teatr və kino aktyoru, Xalq artisti Bəşir Səfəroğlunun 100 illik yubileyi Milli Teatr Günü ərəfəsində onun dünyaya göz açdığı Qubada qeyd olunacaq.
Martın 6-da saat 15:00-da mərhum sənətkarın layiqli davamçısı, Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının sevilən gülüş ustası, Xalq artisti Afaq Bəşirqızının iştirakı ilə Quba rayon Mədəniyyət Mərkəzində "Toya bir gün qalmış" (Əli Səmədli) komediyası oynanılacaq.
Tamaşada teatrın sevilən aktyorları Əməkdar artistlər Ələkbər Əliyev, Əzizağa Əzizov, Prezident mükafatçısı Hüseyn Əlili, aktyorlar Əliməmməd Novruzov, Gültac Əlili, Rəsmiyyə Nurməmmədova, Gülnarə Əzizova, Elxan İsmayılov, Ruslan Mürsəlov, həmçinin teatrın xor və balet artistləri də iştirak edəcəklər.
Gözlənilməz və maraqlı süjet xətti olan tamaşanın quruluşçu-rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Əsgər Əsgərov, quruluşçu rəssamı Əməkdar rəssam Nabat Səmədova, musiqi rəhbəri Xalq artisti Ənvər Sadıqov, musiqi tərtibatçısı Emin Həsənov, baletmeysterləri Əməkdar artistlər Yelena və Zakir Ağayevlər, rejissor assistenti Tamilla Aslanovadır.

Bashir Safaroglu's 100th anniversary to be celebrated in Guba
The 100th anniversary of the outstanding master of laughter, theater and film actor, People's Artist Bashir Safaroglu will be celebrated in Guba, where he was born, on the eve of the National Theater Day.
On March 6, at 15:00, the worthy successor of the late artist, the beloved master of laughter of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, People's Artist Afag Bashirgizi, will perform the comedy "The day before the wedding" (Ali Samadli) at the Guba District Cultural Center.
The performance will be attended by the theater's beloved actors Honored Artists Alakbar Aliyev, Azizagha Azizov, President's Prize winner Huseyn Alili, actors Alimammad Novruzov, Gultaj Alili, Rasmiyya Nurmammadova, Gulnara Azizova, Elkhan Ismayilov, Ruslan Mursalov, as well as the theater's choir and ballet artists.
The production director of the performance, which has an unexpected and interesting plot, is Honored Artist Asgar Asgarov, production designer is Honored Artist Nabat Samadova, music director is People's Artist Anvar Sadigov, music arranger Emin Hasanov, ballet masters are Honored Artists Yelena Aghayeva and Zakir Aghayev, and assistant director Tamilla Aslanova.