Polad Bülbüloğlu Akademik Musiqili Teatrın yaradıcı heyəti ilə görüşdü
Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının qonağı olub və teatrın repertuarında özünəməxsus yeri olan “Leyli və Məcnun” tamaşasına baxıb.
Tamaşadan sonra səhnə arxasında yaradıcı heyətlə görüşən Polad Bülbüloğlu sənət ocağının direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayevə və bütün iştirakçılara xoş təəssüratlarını bildirərək hər kəsi təbrik edib:
“Akademik Musiqili Teatrın layihələrini maraqla izləyirəm və hər bir uğurunuza çox sevinirəm. Ölkə başçısının sərəncamı ilə teatr binasının əsaslı təmirindən sonra yaradılan şərait də müxtəlif janrlı tamaşaların ərsəyə gəlməsinə böyük imkanlar yaradır. Digər səhnə əsərləriniz kimi, buna da maraqla baxdım.
Klassik əsər kimi "Leyli və Məcnun"un rejissor Samir Qulamovun yeni yozumunda fərqli təqdimatı teatr tarixində bir yenilikdir.
Bu çətin və məsuliyyətli işin öhdəsindən kollektiv də məharətlə gələ bilib. İstər simfonik orkestr, istər peşəkar aktyorlar, istərsə də xor-balet artistlərinin ifaları çox yaxşıdır.
Yaranışından bir əsrdən çox zaman keçsə də, öz aktuallığını, yüksək dəyərini itirməyən bu əsəri Opera Teatrının repertuarında, şöhrətli sənətkarlarımızın ifalarında çox görmüşəm. Musiqili Teatrın repertuarına əlavə olunması, həqiqətən də, böyük məsuliyyətdir və tamaşanın kifayət qədər uğurlu alındığının şahidi oldum”.
Komitə sədri kollektivi təbrik edərək hər birinə fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. Sonda onlarla xatirə şəkilləri çəkilib.
Qeyd edək ki, libretto müəllifi və quruluşçu rejissoru Samir Qulamov olan tamaşa dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin muğam operası və Məhəmməd Füzulinin eyniadlı poemasının motivləri əsasında hazırlanıb.
Tamaşanın quruluşçu dirijoru Əməkdar İncəsənət Xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Vüsal Rəhim, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, muğam ifası üzrə məsləhətçisi Xalq artisti Səkinə İsmayılova, solo tar ifaçısıları Əməkdar artist Elxan Mansurov, gənc ifaçılar Səxavət Məmmədov, Cahid Əlizadə, konsertmeysteri Fidan Əliyeva, rejissor assistentləri Əmrah Dadaşov və Sevinc Məmmədovadır.
Səhnə əsərində Əməkdar artist Nadir Xasiyev, Prezident mükafatçısı Səmədzadə Xasiyev, respublika və beynəlxalq muğam müsabiqələrinin qalibləri İlahə Rüstəmova və Orxan Hüseynli, aktyorlar Emin Zeynallı, Gülnarə Abdullayeva, Azər Pənahov, İranə Kərimova, Bacıxanım Sadıqova, Böyükxanım Məmmədova, Mirzəhra Muradova, Aydan Əliyeva, həmçinin xor və balet artistləri iştirak ediblər.

Polad Bulbuloglu met with the creative team of the Academic Musical Theater
The Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, People's Artist Polad Bulbuloglu was a guest of the Azerbaijan State Academic Musical Theater and watched the performance "Leyli and Majnun", which has a unique place in the theater's repertoire.
After the performance, Polad Bulbuloglu, who met with the creative staff backstage, expressed his pleasant impressions to the director of the art center, Honored Artist, Doctor of Philosophy Aligismat Lalayev, and all the participants, and congratulated everyone:
"I follow the projects of the Academic Musical Theater with interest and am very happy about each of your successes. The conditions created after the major renovation of the theater building by the order of the head of the country also create great opportunities for the creation of performances of various genres. Like your other stage works, I watched this one with interest.
As a classic work, the different presentation of "Leyli and Majnun" in a new interpretation by director Samir Gulamov is a novelty in the history of theater.
The collective was able to cope with this difficult and responsible task skillfully. The performances of the symphony orchestra, professional actors, choir and ballet artists are very good.
Although more than a century has passed since its creation, I have seen this work, which has not lost its relevance and high value, in the repertoire of the Opera Theater and in the performances of our famous artists. Adding it to the repertoire of the Musical Theater is truly a great responsibility, and I witnessed the success of the performance.
The chairman of the committee congratulated the team and wished each of them success in their activities. At the end, commemorative photos were taken with them.
It should be noted that the performance, the libretto author and production director of which is Samir Gulamov, was prepared based on the motives of the mugham opera of the great composer Uzeyir Hajibeyli and the poem of the same name by Mahammad Fuzuli.
The production conductor of the performance is Honored Artist Fakhraddin Atayev, production designer Vusal Rahim, choirmaster Honored Artist Vagif Mastanov, mugham performance consultant People's Artist Sakina Ismayilova, solo tar performers Honored Artist Elkhan Mansurov, young performers Sakhavat Mammadov, Jahid Alizadeh, concertmaster Fidan Aliyeva, assistant directors Amrah Dadashov and Sevinj Mammadova.
The stage production was attended by Honored Artist Nadir Khasiyev, President's Prize winner Samadzade Khasiyev, winners of republican and international mugham competitions Ilaha Rustamova and Orkhan Huseynli, actors Emin Zeynalli, Gulnara Abdullayeva, Azer Panahov, Irana Karimova, Bacikhanim Sadiqova, Boyukkhanim Mammadova, Mirzahra Muradova, Aydan Aliyeva, as well as choir and ballet artists.