Fatma Mahmudova "Sənətkar" medalına layiq görüldü
Dekabrın 22-də Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında "Adamın adamı" (Vasif Adıgözəlov, Anar)  tamaşası nümayiş olunub.
Bu dəfə səhnə əsəri teatrın tanınmış aktrisası, Xalq artisti, Prezident təqaüdçüsü Fatma Mahmudovanın 70 illik yubileyi münasibətilə oynanılıb.
Akademik Musiqili Teatrın direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Mühacirova aktrisanın həyat və yaradıcılığı barəsində tamaşaçılara ətraflı məlumat verərək teatr rəhbərliyi və kollektiv adından, yubilyarı təbrik edib. O, həmçinin Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin də  təbriklərini çatdırıb.
Fatma xanımın teatr sahəsindəki səmərəli fəaliyyətindən söz açan
Teatr Xadimləri İttifaqının sədri Xalq artisti Hacı İsmayılov da yubilyarı "Sənətkar" medalı ilə təltif edib.
1994-cü ildən Akademik Musiqili Teatrın bir çox tamaşalarında çıxış edən Fatma xanım bu dəfə də ona həvalə edilən obrazın öhdəsindən böyük məharətlə gəlib.
Tamaşaçı alqışları altında keçən səhnə əsərində aktrisa ilə yanaşı, Əməkdar artistlər Ələkbər Əliyev, Əkbər Əlizadə, Çingiz Əhmədov, Şövqi Hüseynov, İqrar Salamov, Prezident mükafatçısı Hüseyn Əlili, aktyorlar Gültac Əlili, Türkel Tariqpeyma, Şaban Cəfərov, Elxan İsmayılov, Nicat Əli, Ruslan Mürsəlov, Cəbrayıl Cəbrayılov, Günay Qasımova, Nigar Qarayeva, həmçinin teatrın xor və balet artistləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, tamaşanın quruluşçu rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Əsgər Əsgərov, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, quruluşçu rəssamı Əməkdar rəssam Nabat Səmədova, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, quruluşçu baletmeysteri Əməkdar artist Nigar Şahmuradova, dirijoru Səməd Süleymanlı, konsertmeysterləri Kamil Həsənov, Fidan Məmmədova, rejissoru Elməddin Dadaşov, rejissor assistenti Tamilla Məmmədovadır.

Fatma Mahmudova was awarded the "Artist" medal
On December 22, the play "The Fixer" (Vasif Adigozelov, Anar) was performed at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
This time, the stage play was performed on the occasion of the 70th anniversary of the theater's famous actress, People's Artist, Presidential Pensioner Fatma Mahmudova.
Deputy Director of the Academic Musical Theater, Doctor of Philosophy in Art History Vafa Muhajirova gave detailed information to the audience about the actress's life and work and congratulated the jubilarian on behalf of the theater management and the collective. She also conveyed the congratulations of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Republican Committee of the Trade Union of Cultural Workers of Azerbaijan.
Speaking about Ms. Fatma's efficient activity in the theater field, the Chairman of the Union of Theater Workers, People's Artist Haji Ismayilov, also awarded the jubilarian with the "Artist" medal.
Ms. Fatma, who has performed in many performances of the Academic Musical Theater since 1994, has masterfully coped with the image entrusted to her this time.
In addition to the actress, the stage production, which was applauded by the audience, was attended by Honored Artists Alakbar Aliyev, Akbar Alizade, Chingiz Ahmadov, Shovgi Huseynov, Igrar Salamov, President's Prize winner Huseyn Alili, actors Gultaj Alili, Turkel Tariqpeyma, Shaban Jafarov, Elkhan Ismayilov, Nijat Ali, Ruslan Mursalov, Jabrayil Jabrayilov, Gunay Gasimova, Nigar Garayeva, as well as the theater's choir and ballet artists.
It should be noted that the founder director of the performance is Honored Art Worker Asgar Asgarov, the production conductor is Honored Art Worker Fakhraddin Atayev, the production artist is Honored Artist Nabat Samadova, the choirmaster is Honored Artist Vagif Mastanov, the production ballet master is Honored Artist Nigar Shahmuradova, the conductor is Samad Suleymanli, the concertmasters are Kamil Hasanov, Fidan Mammadova, the director is Elmaddin Dadashov, and the assistant director is Tamilla Mammadova.