Akademik Musiqili Teatr Şəkidə Beynəlxalq Teatr Festivalında iştirak edəcək
Cari ilin 1-5 dekabr tarixlərində Şəkidə milli peşəkar teatrın yaranmasının 145 illik yubileyi münasibətilə IV Beynəlxalq Teatr Festivalı keçiriləcək.
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı İran, Özbəkistan, Qazaxıstan, eləcə də ölkəmizin bir sıra teatr kollektivlərinin iştirak edəcəyi bu beynəlxalq tədbirə özbək yazıçısı İbrahim Sadıqovun “Molla Nəsrəddinin beş arvadı” (quruluşçu rejissor Əməkdar incəsənət xadimi Əsgər Əsgərov) iki hissəli komediyası ilə qatılacaq. Səfərin Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və maliyyə dəstəyi ilə regionlara təşkil olunan qastrol səfərləri proqramına uyğun olaraq həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
2 dekabr saat 17:00-da Şəki Dövlət Dram Teatrının səhnəsində nümayiş etdiriləcək tamaşada rolları Əməkdar artistlər Əzizağa Əzizov, İqrar Salamov, Prezident mükafatçısı Mehriban Zaliyeva, aktyorlar Gülnarə Abdullayeva, Ülviyyə Əliyeva, Gülcahan Salamova, Gülnarə Əzizova, Şaban Cəfərov, Əliməmməd Novruzov, Fərid Rzayev, Cəbrayıl Cəbrayılov oynayacaqlar.
Qeyd edək ki, səhnə əsərinin rəssamı Əməkdar rəssam Nabat Səmədova, quruluşçu baletmeysterləri Əməkdar artistlər Zakir və Yelena Ağayevlər, rejissor assistenti Tamilla Aslanovadır.

Academic Musical Theater will participate in the International Theater Festival in Sheki
The 4th International Theater Festival will be held in Sheki on December 1-5 of this year, dedicated to the 145th anniversary of the establishment of the national professional theater.
The Azerbaijan State Academic Musical Theater will participate in this international event, which will be attended by a number of theater groups from Iran, Uzbekistan, Kazakhstan, as well as our country, with the two-part comedy “The Five Wives of Molla Nasreddin” by Uzbek writer Ibrahim Sadigov (founded by Honored Artist Asgar Asgarov). The visit is planned to be carried out in accordance with the program of tours organized to the regions with the organization and financial support of the Ministry of Culture.
The performance, which will be staged on December 2 at 17:00 on the stage of the Sheki State Drama Theater, will feature Honored Artists Azizaga Azizov, Igrar Salamov, President's Prize winner Mehriban Zaliyeva, Gulnara Abdullayeva, Ulviyya Aliyeva, Guljahan Salamova, Gulnara Azizova, Shaban Jafarov, Alimammad Novruzov, Farid Rzayev, Jabrayil Jabrayilov.
It should be noted that the stage designer is Honored Artist Nabat Samedova, the founder ballet masters are Honored Artists Zakir Agayev and Yelena Agayeva, and the assistant director is Tamilla Aslanova.