13-14 noyabr tarixlərində Qırğızıstanın incəsənət ustaları Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının qonağı olublar və "Adəm" adlı balet tamaşasını nümayiş etdiriblər.
Aktyor-rejissor Zamirbekov Çaqaldak və balet artisti Alina Mambetalievanın quruluşunda təqdim olunan bu balet-tamaşa Qırğızıstanın "Artist" teatr truppasının təşəbbüs qrupu ilə Abdılas Maldıbayev adına Qırğızıstan Milli Akademik Opera və Balet Teatrının birgə layihəsidır.
Balet-tamaşanın nümayişindən öncə onun haqqında geniş məlumat verilib və qeyd edilib ki, "Qırğızıstan Tələbələri Yaşıl İqtisadiyyat Naminə” İctimai Birliyi və ATƏT-in Bişkekdəki Proqram Ofisinin dəstəyi ilə ərsəyə gələn bu layihənin əsl mahiyyəti dünya əhalisini planetin ekoloji tarazlığının bərpası naminə birgə mübarizəyə çağırışdır.
Sonra Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov və Qırğızıstanın təbii sərvətlər, ekologiya və texniki nəzarət naziri Mader Maşiyev səhnəyə dəvət olunublar.
Onlar öz çıxışlarında bu layihənin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) keçirildiyi günlərdə məhz Bakıda təqdimatının heç də təsadüf olmadığını bildirib və yaşıl dünya naminə bir yumruq kimi birləşməyin, həmrəyliyin vacibliyini qeyd ediblər.
Təbiətin harmoniyasının bərpası və yaşıl dünyanın qələbəsi ilə bitən “Adəm” tamaşası izləyicilər tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

Kyrgyz ballet performance at the Musical Theater was met with applause
On November 13-14, Kyrgyz artists visited the Azerbaijan State Academic Musical Theater and performed the ballet "Adam".
This ballet performance, staged by actor-director Zamirbekov Chagaldak and ballet dancer Alina Mambetalieva, is a joint project of the initiative group of the Kyrgyz "Artist" theater troupe and the Kyrgyz National Academic Opera and Ballet Theater named after Abdylas Maldybayev.
Before the ballet performance, extensive information was provided about it and it was noted that the true essence of this project, which was created with the support of the "Kyrgyz Students for a Green Economy" Public Union and the OSCE Program Office in Bishkek, is a call to the world's population to join forces to restore the ecological balance of the planet.
Then, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Murad Huseynov and Minister of Natural Resources, Ecology and Technical Supervision of Kyrgyzstan Mader Mashiyev were invited to the stage.
In their speeches, they stated that it was no coincidence that this project was presented in Baku during the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), and noted the importance of uniting as one fist and solidarity for the sake of a green world.
The "Adam" performance, which ended with the restoration of the harmony of nature and the victory of the green world, was greeted with applause by the audience.