Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı Qazaxıstanın Şimkənd Şəhərində keçirilən Mərkəzi Asiya Ölkələrinin IX Beynəlxalq Teatr Festivalında uğurla iştirak edib.
Əməkdar artist Şövqi Hüseynovun iştirakıyla gənc rejissor Zaur Əliyevin quruluşunda hazırlanan “Killerdən teleqram” (Pərviz Seyidli) monotamaşası festival iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub və müxtəlif nominasiyalar üzrə mükafatlara layiq görülüb.
Teatrın nümayəndə heyətinin üzvləri – Musiqili Teatrın direktor müavini sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Mühacirova, Əməkdar artist Şövqi Hüseynov, monotamaşanın quruluşçu rejissoru Zaur Əliyev, musiqi tərtibatçısı Məhəmməd Məmmədov, işıqçısı Nicat Həmidov Qazaxıstanda hörmət, ehtiram və yüksək qonaqpərvərliklə qarşılandıqlarını xüsusi vurğulayaraq əziyyəti olan hər kəsə təşəkkür ediblər.
İstər festival iştirakçıları, istərsə də yerli media nümayəndələri tərəfindən rəğbətlə qarşılandıqlarını qeyd edən aktyor ölkəmizi belə bir nüfuzlu beynəlxalq layihədə təmsil etdiyinə görə qürur duyduğunu bildirib: “Qazaxıstanın Şimkənd şəhərində ilk dəfə olsam da, gözəl təəssüratlarım tükənməzdir, çünki özümü orada yad kimi hiss etmədim, insanların doğma münasibəti hər birimizi məmnun etdi. Bir-birindən maraqlı görüşlər sadalamaqla bitməyən xoş xatirələrə çevrildi”.
Tədbirin proqramı çərçivəsində türkdilli ölkələrin teatr xadimləri, incəsənət nümayəndələri ilə işgüzar görüşlərdən danışan Vəfa xanım da səfər təəssüratlarının yüksək olduğunu vurğulayıb: “Düşünürəm ki, bu cür qarşılıqlı mədəni əlaqələr ölkələri bir-birinə daha da yaxınlaşdırır. Əslində, onların bizə olan doğma münasibəti Azərbaycana sevgilərinin təcəssümüdür və biz bunu hər addımda hiss etdik. Ümidvaram ki, bundan sonra da sıx əlaqələrimizi uğurla davam etdirəcəyik".

The Azerbaijan State Academic Musical Theater successfully participated in the 9th International Theater Festival of Central Asian Countries held in Shymkent, Kazakhstan.
The monoplay “Telegram from a Killer” (Parviz Seyidli), staged by young director Zaur Aliyev with the participation of Honored Artist Shovgi Huseynov, aroused great interest among the festival participants and was awarded prizes in various nominations.
The members of the theater delegation – Deputy Director of the Musical Theater, Doctor of Philosophy in Art History Vafa Muhajirova, Honored Artist Shovgi Huseynov, the founder director of the monoplay Zaur Aliyev, music arranger Mahammad Mammadov, and lighting designer Nijat Hamidov, especially emphasized that they were greeted with respect, honor and high hospitality in Kazakhstan, and thanked everyone who had suffered.
Noting that they were warmly welcomed by both festival participants and local media representatives, the actor expressed his pride in representing our country in such a prestigious international project: "Although it was my first time in Shymkent, Kazakhstan, my wonderful impressions are inexhaustible, because I did not feel like a stranger there, the native attitude of the people pleased each of us. Interesting meetings turned into endless pleasant memories."
Speaking about business meetings with theater figures and art representatives of Turkic-speaking countries within the framework of the event's program, Ms. Vafa also emphasized that her impressions of the trip were high: "I think that such mutual cultural relations bring countries closer together. In fact, their native attitude towards us is the embodiment of their love for Azerbaijan, and we felt it at every step. I hope that we will continue our close relations successfully in the future."