COP-29 günlərində Musiqili Teatrda qırğızlar "Adəm"lə çıxış edəcəklər
13-14 noyabr tarixlərində saat 20:00-da qırğız mədəniyyət və incəsənət ustaları Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının səhnəsinin qonaqları olacaqlar.
Onlar Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP-29) keçirildiyi günlərdə "Adəm" adlı balet-tamaşası ilə çıxış edəcəklər.
Qırğızıstanın "Artist" teatr truppasının nümayəndələrindən ibarət təşəbbüs qrupu ilə Abdılas Maldıbayev adına Qırğızıstan Milli Akademik Opera və Balet Teatrının birgə layihəsi olan bu tamaşa iki il öncə "Qırğızıstan Tələbələri Yaşıl İqtisadiyyat Naminə” İctimai Birliyi və ATƏT-in Bişkekdəki Proqram Ofisinin dəstəyi ilə ərsəyə gəlib.
"Adəm"də dünyanın ekoloji tarazlığının bərpası naminə insanların həmrəy olmasının vacibliyi vurğulanır.
"Hər şeyə rəğmən, bəşər övladının əsas amalı yaşıl planetin xilası və yenidən bərpası olmalıdır!" - bu, səhnə əsərinin əsas şüarlarından biridir.

Kyrgyz will perform "Adam" at the Musical Theater during COP-29
On November 13-14 at 8:00 PM, Kyrgyz masters of culture and art will be guests of the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
They will perform their ballet performance "Adam" during the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP-29) in Baku.
This performance, a joint project of the initiative group consisting of representatives of the Kyrgyz "Artist" theater troupe and the Kyrgyz National Academic Opera and Ballet Theater named after Abdylas Maldybayev, was created two years ago with the support of the "Kyrgyz Students for a Green Economy" Public Union and the OSCE Program Office in Bishkek.
"Adam" emphasizes the importance of people's solidarity in order to restore the ecological balance of the world.
"Despite everything, the main task of mankind should be to save and restore the green planet!" - this is one of the main slogans of the stage play.