Ankarada TÜRKSOY-A Üzv Ölkələrin Opera Və Balet Teatrları Direktorlar Şurasının Üçüncü Iclası Keçirilib
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) XXV Opera Günləri çərçivəsində keçirdiyi tədbirlərdə ölkəmizi təmsil edib.
Çərşənbə günü, sentyabrın 25-də Ankarada Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) Baş katibliyinin binasında TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Opera və Balet Teatrları Direktorlar Şurasının üçüncü iclası keçirilib.
Tədbirin təşkilində məqsəd türk dövlətlərinin incəsənət sahəsində əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi və təcrübə mübadiləsinin aparılması, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin mədəni irsinin və adət-ənənələrinin təbliği olub.
İclası açan Türkiyə Dövlət Opera və Balet Teatrının baş direktoru Tan Sağtürk türkdilli dövlətlər arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə görə TÜRKSOY-a təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Opera və Balet Teatrlarının Direktorlar Şurası nisbətən yaxınlarda, yəni 2010-cu ildə yaradılsa da, bu struktur artıq türk dövlətlərinin mədəniyyətlərarası əlaqələrinin dərinləşməsinə mühüm töhfələr verib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Əliqismət Lalayev tədbir iştirakçılarının diqqətini Azərbaycanda teatr, opera və balet sənətinin zəngin tarixinə və böyük təcrübəsinə yönəldib. O, Şərqdə ilk qadın bəstəkarın Azərbaycan təmsilçisi Şəfiqə Axundova olduğunu xatırladıb və əlavə edib ki, onun 100 illik yubileyi Ankara Dövlət Opera və Balet Teatrının səhnəsində qala-konsertlə qeyd olunacaq. Tədbirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin (ŞKTC) opera ifaçıları türk musiqisevərləri qarşısında çıxış edəcəklər.
Əliqismət Lalayev türk dövlətləri arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərinin qardaş ölkələrdən olan həmkarları ilə təmaslara hər zaman açıq olduğunu bildirib.

The third meeting of the Board of Directors of Opera and Ballet Theaters of TURKSOY member countries was held in Ankara
Director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, Honored Art Worker, Doctor of Philosophy, Aligismat Lalayev, represented our country at the events held by the International Organization of Turkish Culture (TURKSOY) within the XXV Opera Days.
On Wednesday, September 25, the third meeting of the Board of Directors of Opera and Ballet Theaters of TURKSOY member countries was held in the building of the General Secretariat of the International Organization of Turkish Culture (TURKSOY) in Ankara.
Then, the director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, Honored Art Worker Aligismat Lalayev drew the attention of the event participants to the rich history and great experience of the art of theater, opera and ballet in Azerbaijan. He reminded that the first female composer in the East was Shafiga Akhundova, a representative of Azerbaijan, and added that her 100th anniversary will be celebrated with a gala concert on the stage of the Ankara State Opera and Ballet Theater. At the event, opera singers from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkey, Turkmenistan and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) will perform in front of Turkish music lovers.
Aligismat Lalayev emphasized the importance of further deepening the cooperation in the field of culture between the Turkish states, and said that Azerbaijan's cultural figures are always open to contacts with their colleagues from brotherly countries.