Musiqili Teatrda "O olmasın, bu olsun" 100-cü dəfə oynanıldı
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı yeni mövsümə "Üzeyir Hacıbəyli Həftəsi" layihəsi çərçivəsində “O olmasın, bu olsun” tamaşasının 100-cü nümayişi ilə başlayıb.
Tamaşadan öncə səhnəyə çıxan Musiqili Teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev həm Milli Musiqi Günü, həm teatrın yeni mövsümünün açılışı, həm də tamaşanın yubileyi münasibətilə bütün teatrsevərləri təbrik edib. O, “O olmasın, bu olsun” komediyasının yaranma tarixinə nəzər salaraq sonuncu quruluşundan keçən 26 il ərzində bu tamaşada rol almış mərhum sənətkarların da adlarını ehtiramla yad edib.
Çıxış üçün səhnəyə dəvət edilən tamaşanın quruluşçu rejissoru “Şöhrət” ordenli Xalq artisti Cənnət Səlimova da Üzeyir dühasının Azərbaycan mədəniyyəti tarixindəki önəmli yerindən danışaraq onun Musiqili Teatrın repertuarını zənginləşdirən ölməz əsərləri sırasında özünün də quruluş verdiyi tamaşanın olmasından qürür duyduğunu bildirib. Məşədi İbad obrazını Xalq artistləri Hacıbaba Bağırov (1998-ci ildən) və Ramiz Məmmədovdan (2000-ci ildən) sonra, Əməkdar artist Şövqü Hüseynovun (2014-cü ildən) da məharətlə canlandırdığını vurğulayan Xalq artisti aktyoru və teatrın kollektivini tamaşanın yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Sürəkli alqışlarla qarşılanan bu səhnə əsərində Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev, Əməkdar artistlər Şövqi Hüseynov, Nadir Xasiyev, Nahidə Orucova, Əzizağa Əzizov, Əkbər Əlizadə, aktyorlar Möylə Mirzəliyev, Əliməmməd Novruzov, Səmədzadə Xasiyev, Hüseyn Əlili, Aydan Həsənova, Elməddin Dadaşov, Telnaz Hüseynova və başqaları çıxış ediblər.

"If not that one then this one" was played for the 100th time in the Musical Theater
The Azerbaijan State Academic Musical Theater started the new season with the 100th performance of the performance "If not that one then this one" within the framework of the "Uzeyir Hajibeyli Week" project.
Before the performance, the Director of the Musical Theater, Honored Art Worker, Doctor of Philosophy Aligismat Lalayev congratulated all the theater lovers on the occasion of the National Music Day, the opening of the theater's new season, and the anniversary of the performance. He looked at the history of the creation of the comedy "If not that one then this one" and respectfully mentioned the names of the deceased artists who acted in this play during the 26 years since its last production.
The director of the play, People's Artist of the Order of Glory, Jannat Salimova, who was invited to the stage for a speech, spoke about the important place of Uzeyir's genius in the history of Azerbaijani culture, and said that she was proud to have the play she directed among his immortal works enriching the repertoire of the Musical Theater. Emphasizing that Mashadi Ibad was skillfully played by People's Artists Hajibaba Bagirov (in 1998) and Ramiz Mammadov (in 2000), Honored Artist Shovgu Huseynov (since 2014) also congratulated the People's Artist actor and the theater team on the anniversary of the performance.