Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının bir qrup yaradıcı heyəti tanınmış aktrisa, Əməkdar artisti Emma Məlikova ilə görüşüb, onu 75 illik yubileyi münasibəti ilə kollektiv adından təbrik edib. Görüşdə sənətkara Teatr Xadimləri İttifaqının yubiley mükafatı da təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Emma Məlikova 1978-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin) Musiqili komediya aktyorluğu fakültəsini bitirib.
Əmək fəaliyyətinə 1976-cı ildən Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrından (indiki Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrdan) başlayıb.
Teatrının inkişafındakı xidmətlərinə görə 2013-cü ildə Mədəniyyət Nazirliyinin "Fəxri mədəniyyət işçisi" döş nişanı ilə, 2014-cü ildə isə “Əməkdar artist” fəxri adı ilə təltif olunub.
Aktrisa Musiqili Teatrın səhnəsində "Ər və arvad", "O olmasın, bu olsun", "Hələlik", "Qızıl toy", "Hicran", "Qayınana", “Subaylarınızdan görəsiniz”, "Özümüz bilərik", “Şəhərdə manyak var” və digər tamaşalarda yaddaqalan obrazlar yaradıb.

The collective of the Musical Theater congratulated the renowned actress
A creative team of the Azerbaijan State Academic Musical Theater met with the renowned actress and Honored Artist Emma Malikova to congratulate her on her 75th birthday. During the meeting, the Theater Workers Union presented her with the anniversary award.
We would love to mention that Emma Malikova graduated from the Musical Comedy Acting Faculty of the Azerbaijan State Institute of Arts (now Azerbaijan State University of Culture and Arts) in 1978.
She began her professional career in 1976 at the Azerbaijan State Musical Comedy Theater (now Azerbaijan State Academic Musical Theater). For her contributions to the development of the theater, she was awarded the "Honored Cultural Worker" medal by the Ministry of Culture in 2013 and the honorary title of "Honored Artist" in 2014.
Actress on the stage of the Musical Theater "Husband and wife", "Let it not be, let it be", "See you", "Golden wedding", "Hijran", "Mother-in-law", "You can see from your singles", "We can do it ourselves", "There is a maniac in the city" and created memorable characters in other plays.