Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının 114-cü mövsümünün açılışı Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik, peşəkar milli teatrımızın 150 illik yubileyinə həsr olunan "Sən elə bir zirvəsən!.." tamaşası ilə olub.
Açılış mərasimində ölkənin tanınmış ictimai xadimləri, mədəniyyət, incəsənət adamları və digər mötəbər qonaqlar iştirak ediblər.
Teatrın aparıcı solistləri, xor və balet artistlərinin çıxışları tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbət, sevgi və alqışlarla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, musiqili-tarixi esse kimi hazırlanan səhnə əsərinin bədii rəhbəri teatrın direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev, ssenari müəllifi Əməkdar artist Mübariz Həmidov, quruluşçu rejissoru teatrın baş rejissoru Cavid İmamverdiyev, quruluşçu dirijoru Əməkdar incəsənət xadimi Fəxrəddin Atayev, xormeysteri Əməkdar artist Vaqif Məstanov, baletmeysteri Əməkdar artist Emin Əliyev, rejissor assistenti Afər Tağıyevadır.
Xatırladaq ki, ilk dəfə Ümummilli liderin doğum günündə Musiqili Teatrın səhnəsində nümayiş etdirilən bu tamaşa daha sonra Gəncə və Şəki şəhərlərində də uğurla təqdim olunub. Kollektiv bu layihə ilə Mingəçevir, Lənkəran və Naxçıvan şəhərlərində də çıxış edəcək.

The opening of the Academic Musical Theater's new season - "You are such a peak!"
The opening of the 114th season of the Azerbaijan State Academic Musical Theater will take place on September 15th at 19:00 with the performance "You are such a peak!" dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Haydar Aliyev and the 150th anniversary of our professional national theater.
The artistic director of the performance is the honored art figure, philosophy doctor in arts Aligismat Lalayev, the scriptwriter is the honored artist Mubariz Hamidov, the founding director is the chief director of the theater Javid Imamverdiyev. The founding conductor is the honored art worker Fakhraddin Atayev, the choreographer is the honored artist Vagif Mastanov, the ballet master is the honored artist Emin Aliyev, and the director's assistant is Afar Tagiyev.
This stage work, prepared as a musical-historical essay, will feature the theater's soloists: honored artists Farid Aliyev, Saida Sharifaliyeva, Presidential awardees Mehriban Zaliyeva, Samadzade Khasiyev, actors Ibrahim Alizade, Aydan Hasanova, Hidayat Aliyev, Shaban Jafarov, Turkel Tarigpeyma, Emin Zeynalli, as well as members of the theater's chorus and ballet ensemble.
It is worth mentioning that this performance, which was first presented on the stage of the Musical Theater on the occasion of the National Leader's birthday, was later successfully presented in the cities of Ganja and Sheki. The collective will also perform with this project in Mingachevir, Lankaran, and Nakhchivan cities.