Musiqili Teatrın sevilən aktrisası yubileyini səhnədə qeyd etdi
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında “Beş manatlıq gəlin” (S.Rüstəmov, M.S.Ordubadi) musiqili komediyasının budəfəki nümayişi teatrın tanınmış aktrisası, Prezident mükafatçısı Gülcahan Salamovanın 60 illik yubileyi münasibəti ilə təqdim olunub.
Tamaşadan öncə teatrın direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Mühacirova aktrisanın səhnə fəaliyyətindən danışıb.
Vaxtı ilə bu tamaşanın Naz-nazı olan Gülcahan xanım bu dəfə onu sevənləri Səlbi (Naznazın anası) obrazı ilə qarşılayıb.
Rejissor, Əməkdar İncəsənət xadimi Əsgər Əsgərovun quruluşunda ərsəyə gələn "Beş manatlıq gəlin" tamaşasında Gülcahan Salamova ilə yanaşı, Əməkdar artistlər Nadir Xasiyev, İqrar Salamov, aktyorlar Möylə Mirzəliyev, Səmədzadə Xasiyev, Mehriban Zaliyeva, İbrahim Əlizadə, Elnarə Nağdəliyeva, Nigar Qarayeva və başqaları da eyni səhnəni bölüşürlər.
Qeyd edək ki, Gülcahan Əhməd qızı Salamova 1988-ci ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin "Musiqili komediya aktyoru" fakültəsini bitirib.
Həmin ildən Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında solist-vokalist kimi yaradıcılıq fəaliyyətinə başlayıb. Teatrda çalışdığı müddətdə saysız obrazların öhdəsindən məharətlə gəlib.
2013-cü ildə Mədəniyyət Nazirliyinin "Fəxri mədəniyyət işçisi” döş nişanı ilə təltif olunub. Prezident mükafatçısıdır.

The beloved actress of the Musical Theater celebrated her anniversary on stage
The performance of the musical comedy "Five Manat Bride" (S. Rustamov, M.S. Ordubadi) at the Azerbaijan State Academic Musical Theater was presented on the occasion of the 60th anniversary of Guljahan Salamova, a well-known actress of the theater, winner of the Presidential Award.
Before the performance, the theater's deputy director, Doctor of Philosophy in Art Studies, Vafa Muhajirova spoke about the actress's performance on stage.
This time, Guljahan khanum, who was “Naz-naz” inthis play, welcomed her fans with the image of Salbi (Naznaz's mother).
In addition to Guljahan Salamova, honored artists Nadir Khasiyev, Igrar Salamov, actors Moyla Mirzaliyev, Samadzade Khasiyev, Mehriban Zaliyeva, Ibrahim Alizade, Elnara Nagdaliyeva, Nigar Garayeva and others participated in the play. "Five Manat Bride" directed by Honored Artist Asgar Asgarov. They shared the same scene.
It should be noted that Guljahan Salamova graduated from the "Musical comedy actor" department of the Azerbaijan State University of Culture and Arts in 1988.
From that year, she started her creative activity as a soloist-vocalist at the Azerbaijan State Academic Musical Theater. During her work in the theater, she skillfully coped with countless characters.
In 2013, she was awarded the "Honored Culture Worker" badge of the Ministry of Culture. She was a presidential awardee.