Akademik Musiqili Teatr özbək teatrını böyük coşqu ilə qarşıladı
Dekabrın 1-dən Özbəkistan Respublikasının Səmərqənd Vilayətinin Kattakurqon Şəhər Dram Teatrının yaradıcı heyəti Bakıda qastrol səfərindədir.
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının rəhbərliyi və teatrın əməkdaşları özbək teatrının yaradıcı heyətini böyük coşqu ilə qarşılayıblar.
Səmimi qarşılanma mərasimində teatrın balet truppasının ifasında bir-birindən maraqlı rəqs nömrələri nümayiş etdirilib, qonaqlar özbək və Azərbaycan mahnılarının sədəaları altında rəqsə dəvət ediliblər.
Daha sonra Akademik Musiqili Teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev Avrasiya Teatr Birliyinin nümayəndələri olan Özbəkistan təmsilçilərinə - Aybek Kopadze və Səmərqənd vilayətinin Kattakurqon Şəhər Dram Teatrının direktoru Batır Tuqalova söz verib. Onlar iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafından, gələcək layihələrdən danışıb, hər iki kollektivə uğurlar arzulayıblar.
Səfərdən məmnun olduqlarını vurğulayan qonaqlar teatrın inzibati binası ilə tanış olublar, məşq proseslərini izləyiblər.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində onlar bu gün saat 19:00-da Azərbaycanın klassik səhnə əsəri olan “Qaynana” (M.Şamxalov) komediyasını özbək dilində nümayiş etdirəcəklər.
Tamaşa dekabrın 4-ü və 5-i də saat 19:00-da nümayiş olunacaq.
Xatırladaq ki, bu ilin yayında Akademik Musiqili Teatrın quruluşçu rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Əsgər Əsgərov Avrasiya Teatr Birliyinın dəvəti ilə Özbəkistana, məhz bu tamaşaya quruluş vermək üçün Kattakurqon teatrına dəvət olunmuşdu.
Avqust ayında isə Akademik Musiqili Teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Əliqismət Lalayevin Özbəkistana səfəri zamanı teatr sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında hər iki ölkə teatrları arasında memorandum imzalanmışdır.
Rejissor Əsgər Əsgərovun quruluşunda, özbək teatrının repertuarında təqdim olunacaq “Qaynana” tamaşasında Cənnət obrazını Özbəkistanın Əməkdar artisti, “Dostluq” ordenli Gülbahar Məmmədova ifa edəcək.
Tamaşanın rəssamı Bəhram Safoyev, musiqi tərtibatçısı Sevda Əliyeva, rejissor assistenti Feruzbek Abdurayimovdur.
Azərbaycan və Özbəkistan teatrlarının birgə yaradıcılıq işinin tamaşaçısı olmaq istəyən hər kəs biletləti şəhərimizin bütün mərkəzləşdirilmiş kassalarından, “ASAN xidmət” mərkəzlərindən, eləcə də “İticket.az” saytından əldə edə bilərlər.

Academic Musical Theater welcomed the Uzbek theater with great passion
Starting December 1, the creative team of Kattakurgon City Drama Theater of Samarkand Province of the Republic of Uzbekistan is on tour in Baku.
The management and employees of the Azerbaijan State Academic Musical Theater met the creative team of the Uzbek theater with great enthusiasm.
At the very warm welcoming ceremony, interesting dance numbers were performed by the ballet troupe of the theater, guests were invited to dance both Uzbek and Azerbaijani songs.
Later, the director of the Academic Musical Theater, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy AligismatLalayev spoke to the representatives of the Eurasian Theater Union - Aybek Kopadze and Batir Tugalov, the director of the Kattakurgon City Drama Theater of Samarkand province. They talked about the development of cultural relations between the two countries, future projects, and wished success to both teams.
They emphasized that they were very satisfied with the visit and the guests got acquainted with the administrative building of the theater and watched the rehearsal process.
It should be mentioned that within the framework of the visit, today at 7:00 pm, they will show the comedy "Mother-in-law" (M.Shamkhalov), a classic play of Azerbaijan, in the Uzbek language.
The performance will be shown on December 4 and 5 at 19:00.
In the summer of this year, the director of the Academic Musical Theater, Honored Art Figure, Asgar Asgarov was invited to Uzbekistan Kattakurgon theater by the invitation of the Eurasian Theater Union, to direct the play.
In August, during the visit of Aligismat Lalayev to Uzbekistan, a memorandum was signed between the theaters of both countries on the development of international cooperation in the field of theater.
The character of Jannat in the play "Mother-in-law”will be performed by Gulbahar Mammadova, Honored Artist of Uzbekistan, Order of "Friendship, whichdirected by Asgar Askerov, will be presented in the repertoire of the Uzbek theater.
The artist of the performance is Bahram Safoyev, the music composer is Sevda Aliyeva, and the director's assistant is Feruzbek Abdurayimov.
Anyone who wants to be an audience of the joint creative work of Azerbaijani and Uzbek theaters can purchase tickets from all centralized ticket offices of our city, "ASAN service" centers, as well as from "Iticket.az" website.