Milli Musiqi Günündə ordumuza dəstək nümayiş olundu
18 sentyabr – Milli Musiqi Günündə Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının kollektivi ordumuza dəstək nümayiş etdirib. Teatrın kollektivi vətən uğrunda döyüşlərində canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib. Daha sonra səhnədə teatrın simfonik orkestrinin müşayiəti ilə bütün kollektivin ifasında Dövlət himni səsləndirilib.
Sənət ocağının direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev bu əlamətdar günün əhəmiyyətindən danışıb: "Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli fərmanı ilə hər il 18 senytabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu tarix Azərbaycan professional musiqisinin banisi Üzeyir Haçıbəylinin doğum günüdür. Biz bu gün XIV Üzeyir Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində Şuşada olmalı idik, teatrımızın 113-cü mövsümünün açılış mərasimi Şuşada keçirilməli idi. Lakin erməni təxribatı nəticəsində şəhid olan oğullarımıza ehtiram əlaməti olaraq yeni mövsümün açılışı ilə bağlı planlarlarımızda dəyişiklik etdik.
Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə bu gün – Milli Musiqi Günündə ölkənin bütün mədəniyyət ocaqlarında Azərbaycanımızın ali musiqisinin – Dövlət himninin eyni anda səslənməsi çox gözəl və unudulmaz hadisə oldu. Bu, müqəddəs vətənimizə, dövlətimizə sədaqət, şəhidlərimizin ruhuna sonsuz hörmət, şanlı ordumuza sevgi və böyük Üzeyir bəyin xatirəsinə verilən dəyərdir.
Teatrımız hər zaman ordumuzun yanındadır, biz əsgərlərimizlə fəxr edirik. Əbəs yerə teatrımız "Döyüşən teatr" adlandırılmayıb. Biz hər addımda dövlətimizin, onun Ali Baş Komandanının və müzəffər ordumuzun yanındayıq".

We showed support for our army on National Music Day
September 18 - On the National Music Day, the collective of the Azerbaijan State Academic Musical Theater showed support for our army. The collective of the theater commemorated our martyrs who lost their lives in the battles for the motherland with a minute of silence. Later, the entire team, accompanied by the symphony orchestra of the theater, played the National Anthem.
Aligismat Lalayev, director of the theater, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy, spoke about the importance of this significant day: "September 18 is celebrated as the National Music Day in our country every year by the decree of the national leader Haydar Aliyev dated September 18, 1995. This date is the founder of professional music of Azerbaijan. It is the birthday of Uzeyir Hajibayli. We were supposed to be in Shusha today as part of the XIV Uzeyir International Music Festival, the opening ceremony of the 113th season of our theater was supposed to be held in Shusha. However, as a sign of respect for our sons who were martyred because of Armenian provocation, we changed our plans for the opening of the new season. Our theater is always with our army, we are proud of our soldiers. Our theater is not called "Fighting Theater" for nothing. We are with our state, its Commander-in-Chief and our victorious army at every step."