Akademik Musiqili Teatr yeni mövsümünə belə başladı
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında 113-cü teatr mövsümünün başlanması ilə əlaqədar kollektivin geniş tərkibli toplantısı keçirilib.
Tədbiri sənət ocağının direktoru Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev açaraq yeni mösum münasibətilə kollektivi təbrik edib, onlara yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Ə.Lalayev ötən mövsümdə görülən işləri sadalamaqla yanaşı, qarşıda duran
vəzifələrdən də danışıb: "Musiqili Teatrın 112-ci mövsümü bir çox əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb. Teatrın tarixində ilk dəfə olaraq 7 səhnə əsərinin premyerası təqdim olunub. Yaradıcı heyətimiz həm respublikamızda keçirilən tədbirlərdə, həm də müxtəlif ölkələrdə təşkil olunan bir sıra beynəlxalq müsabiqə və festivallarda iştirak edib. Onların hər çıxışı tamaşaçılar tərəfindən böyük rəğbət və coşqu ilə qarşılanıb. Ölkə hüdudlarından kənarda Azərbaycan teatr sənətinə çox böyük önəm verilirməsi, kollektivimizə bəslənilən xoş münasibət bizi yeni-yeni layihələrin həyata keçirilməsinə ruhlandırır. Akademik Musiqili Teatr İranda keçirilən 40-cı “Fəcr” Beynəlxalq Teatr Festivalı, Belarusda “Dostluq çələngi” Beynəlxalq İncəsənət Festivalı, daha sonra isə Rusiyada təşkil olunan “Ostrovski – FEST” Beynəlxalq Teatr Festivalında ölkəmizi layiqincə təmsil edib,  bunlardan əlavə Özbəkistanın Səmərqənd vilayətinin Kattakurqan şəhərindəki Dram Teatrı ilə qarşılıqlı əlaqələr qurulub.
Müxtəlif ölkələrin teatrları ilə aparılan qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi növbəti festivallarda iştirak üçün yeni zəmin yaradır. Bu mövsümdə də bir-birinin ardınca maraqlı layihələrimiz var. Arzu edirəm ki, Musiqili Teatrın Azərbaycan teatr tarixinə verdiyi töhfələr davamlı olsun”.
Tədbirdə teatrın yaxın 4 ay üçün repertuar planı təsdiq olunub, eyni zamanda yeni tamaşalar və növbəti qastrol səfərləri haqqında da ətraflı məlumatlar verilib.

This is how the Academic Musical Theater started its new season
In connection with the beginning of the 113th theater season, a large-scale meeting of the collective was held at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
Aligismat Lalayev, the director of the art center, Honored artist, Doctor of Philosophy, opened the event. He congratulated the team on the occasion of the new season and wished creative team success.
In addition to listing the work done in the last season, A. Lalayev also spoke about the upcoming tasks: "The 112th season of the Musical Theater was remembered by many significant events. For the first time in the history of the theater, the premiere of seven stage works was presented. Our creative staff participated in events held in our republic, as well as in a number of international competitions and festivals organized in different countries. The audience met each of their performances with great sympathy and enthusiasm. The great importance given to Azerbaijani theater art outside the borders of the country, the good attitude towards our collective also inspires us to implement new projects. Academic Musical Theater represented our country at the 40th "Fajr" International Theater Festival held in Iran, the "Friendship’ Wreath" International Art Festival in Belarus, and later at the "Ostrovsky - FEST" International Theater Festival organized in Russia, in addition to these, in Kattakurgan, Samarkand Province, Uzbekistan Mutual relations have been established with the Drama Theater.
The mutual exchange of experience with the theaters of different countries creates a new ground for participation in the next festivals. We have interesting projects one after another this season. I wish that the contribution of the Musical Theater to the theater history of Azerbaijan will continue."
At the event, the repertoire plan of the theater for the next 4 months was approved, and at the same time, detailed information was given about new performances and next tours.