Musiqili Teatrın əməkdaşları Şəhid Əliağa Məmmədovun xatirəsini yad etdilər
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının işıqçısı şəhid Əliağa Məmmədovun doğum günü ərəfəsində teatrın əməkdaşları şəhidin məzarını ziyarət ediblər. Teatrın direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Mühacirova, beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Rəcəb Məmmədov, "Səssiz Dünya" Eşitmə və Danışma Məhdudiyyətli Əlillərə və İdmançılara Dəstək İctimai Birliyinin sədri Aida Səfərova və teatrın digər əməkdaşları həm də şəhidin ailəsinə baş çəkiblər.
Akademik Musiqili Teatrın "İnklüziv" teatr studiyasının eşitmə və danışma məhdudiyyətli üzvlərinin hazırladığı kompozisiyanın elektron variantı şəhidin ailəsinə təqdim olunub.
Kompozisiya Vətən müharibəsinin qızğın döyüşlərində komandirinin həyatını qurtarmaq üçün canını fəda edən, şəhidlik zirvəsinə ucalan Əliağa Məmmədova və onun timsalında bütün şəhidlərimizə həsr olunub.
Xatırladaq ki, bu kompozisiya bir neçə ay öncə Musiqili Teatrda Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə "Eşitmə və nitq məhdudiyyəti olan uşaqlar üçün Zəfər tarixi ilə bağlı mədəni tədbirlərin təşkili" adlı layihə çərçivəsində hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, şəhid Əliağa Eldəniz oğlu Məmmədov 26 iyul 2001-ci ildə Bakının Sabunçu rayonunda anadan olub.
O, 2020-ci ilin oktyabrın 6-da, səhər saatlarında Tərtər - Ağdərə istiqamətində gedən ağır döyüşlərin birində qəhrəmancasına şəhid olub. Sabunçu rayonunun Maştağa qəsəbəsində dəfn edilib.
Vətən müharibəsində vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən, ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Cəsur döyüşçü", "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif olunmuşdur.

The staff of Musical Theatre visited the grave of martyr Aliagha Mammadov
The staff of the theater visited the grave of the martyr, on the eve of the birthday of martyr Aliagha Mammadov, the lighter of the Azerbaijan State Academic Musical Theater. Deputy director of the theater, Doctor of Philosophy in Art Studies Vafa Muhajirova, coordinator of international relations, Doctor of Philosophy in Art Studies Rajab Mammadov, Chairman of the "Silent World" Public Association for Support of Hearing and Speech Impaired Disabled People and Sportsmen Aida Safarova and other employees of the theater also visited the martyr's family.
The electronic version of the composition prepared by the hearing and speech-impaired members of the "Inclusive" theater studio of the Academic Musical Theater was presented to the martyr's family.
The composition is dedicated to Aliagha Mammadov, who sacrificed his life to save the life of his commander in the fierce battles of the Patriotic War, who rose to the height of martyrdom, and to all our martyrs in his example.
Let us remind you that this composition was prepared a few months ago in the Musical Theater with the support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan under the project "Organization of cultural events related to the history of Victory for children with hearing and speech disabilities".
It should be noted that the martyr Aliagha Eldeniz Mammadov was born on July 26, 2001 in Sabunchu district of Baku.
He was heroically martyred on October 6, 2020, in the morning in one of the heavy battles going on in the direction of Tartar - Aghdara. He was buried in Mashtaga settlement of Sabunchu district.
According to the orders of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, he was posthumously awarded the medals "For the Motherland", "Brave Warrior", "For the Liberation of Sugovusha" for honorably fulfilling his duty in the Patriotic War.