Akademik Musiqili Teatrın rejissoru Özbəkistan səhnəsinə “Qaynana” gətirəcək
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının quruluşçu rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Əsgər Əsgərov Avrasiya Teatr Birliyinın dəvəti ilə iyun ayının 14-də Özbəkistana yola düşəcək.
Səfər çərçivəsində rejissor Kattakurqan Şəhər Dram Teatrında “Qaynana” tamaşasına quruluş verəcək.
Ə.Əsgərov layihə haqqında daha ətraflı məlumat verib:
"Dünyanın müxtəlif ölkələrinin mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrini birləşdirən Avrasiya Teatr Birliyinin bu seçimi bizi olduqca sevindirdi.
"Qaynana" tamaşası elə bir klassik səhnə əsəridir ki, ona yeni quruluş verərkən gərək bütün unikallığını qoruyub saxlayasan. İstər ölkəmizdə, istərsə də ölkədən kənardakı teatrlarda...
Qeyd edək ki, Avrasiya Teatr Birliyinin nümayəndələri – Özbəkistan təmsilçisi Aybek Kopadze, Səmərqənd vilayətinin Kattakurqan Şəhər DramTeatrının direktoru Batır Tuqalov bu yaxınlarda ölkəmizdə də olublar. Bizim teatrın da müxtəlif tamaşalarının, mənim quruluş verdiyim səhnə əsərlərinin videoyazıları onların diqqətini cəlb edib.
Azərbaycan teatrına, xüsusi ilə də Akademik Musiqili Teatrın istər repertuarında olan, istərsə də retro tamaşalarına xüsusi önəm verilməsi bizi çox məmnun edir.
Artıq “Qaynana” əsəri özbək dilinə də tərcümə olunub. Bu ayın ortalarından orada məşqlərimizə başlayacağıq.
Qeyd edim ki, “Qaynana” (Zakir Bağırov, Məcid Şamxalov) musiqili komediyası 1965-ci ildə rejissor Niyaz Şərifovun quruluşunda Musiqili Komediya Teatrında səhnəyə qoyulmuşdur. Milyonların sevimli gülüş ustası, Xalq artisti Nəsibə Zeynalova bu tamaşada yaratdığı təkrarsız obraza elə bir möhür vurub ki, yenidən bu əsərə müraciət etmək böyük məsuliyyət tələb edir.
Biz Akademik Musiqili Teatrın tamaşaçılarını da intizarda qoymaq istəmirik, onlar yeni mövsümdə , yeni quruluşda bu tamaşaya baxa biləcəklər…
Ümudvaram ki, Özbəkistana ilk səfərim uğurlu alınacaq, qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində layihələrimizi davam etdirəcəyik".

The director of the Academic Musical Theater will stage "Mother-in-law" performance for the Uzbek theatergoers
The founder of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, Honored Art Worker Askar Asgarov will leave for Uzbekistan on June 14 at the invitation of the Eurasian Theater Union. During the visit, the director will direct the play "Mother-in-law" at the Kattakurgan City Drama Theater.
A.Asgarov gave more detailed information about the project:
"We are very pleased with this choice of the Eurasian Theater Union, which unites representatives of culture and art from around the world. Representatives of the Eurasian Theater Union - the representative of Uzbekistan Aybek Kopadze, the director of the Kattakurgan City Drama Theater of Samarkand region Batyr Tugalov recently visited our country. Video recordings of various performances of our theater and stage productions that I staged also attracted their attention. Video recordings of various performances of our theater and stage productions that I staged also attracted their attention. We are very pleased that special attention is paid to the Azerbaijani theater, especially to the Academic Musical Theater's repertoire and retro performances. The work "Mother-in-law" has already been translated into Uzbek. We will start training there in the middle of this month. The musical comedy "Mother-in-law" (Zakir Baghirov, Majid Shamkhalov) was staged in 1965 at the Musical Comedy Theater under the direction of director Niyaz Sharifov. People's Artist Nasiba Zeynalova, the beloved comedian of millions, has left such a mark on the unique image she created in this play that it is a great responsibility to apply to this work again.
We do not want to wait for the audience of the Academic Musical Theater; they will be able to watch this play in the new season, in the new structure…
I hope that my first visit to Uzbekistan will be successful and we will continue our projects in the framework of cooperation. "