Mədəniyyət naziri Anar Kərimov Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında fəaliyyət göstərən könüllülər dəstəsinin bütün üzvlərini Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan “Teatrda bir gün” layihəsində aktiv iştiraklarına görə mükafatlandırıb.
Bu barədə teatrın inzibatçısı, Akademik Musiqili Teatrın Könüllüləri qrupunun rəhbəri Aludə Şəkərova məlumat verib və göstərilən diqqətə görə gənc könüllülər adından Mədəniyyət Nazirliyinə minnətdarlığını bildirib. O, qurumun yaranma zərurətindən və fəaliyyətə başladıqları gündən indiyə qədər əldə etdikləri uğurlardan da danışıb:
“2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq, “Akademik Musiqili Teatrın könüllüləri” dəstəsi yarandı. Sevindirici haldır ki, o vaxtdan indiyə qədər istedad və bacarıqları ilə bir-birindən fərqlənən teatrsevər gəncləri bir araya gətirə bilmişik və bu ardıcıllıq yenə də davam edir. Ümumiyyətlə, teatr könüllülərinin yaranma məqsədi ölkəmizdə mədəniyyət sahəsində könüllü qisminin yetərsiz olması idi. Biz bu sahədəki boşluğu teatr könüllüləri ilə aradan qaldırmaq istədik və qısa müddətdə qismən də olsa, istədiyimizə nail olduq, incəsənətə, teatra marağı olan gəncləri dəvət etdik. Dəstəmizə qoşulan gənclər əvvəlcə müxtəlif treninqlərdə teatrın pərdəarxası məqamları ilə tanış oldular və müəyyən təcrübə keçdilər.
Könüllülər dəstəsinin yaradılmasının pandemiya dövrünə düşməsinə baxmayaraq, biz hər zaman köməyə ehtiyacı olan sənət adamlarının yanında olduq.
Ötən il Akademik Musiqili Teatrın UNESCO tərəfindən qəbul edilmiş "İnklüziv teatr" layihəsində jest dilini bilən könüllülər iştirak etdilər və "İnklüziv teatr" studiyasının üzvlərinə bacardıqları köməkliyi əsirgəmədilər.
10 mart - Milli Teatr Günü, 27 Mart - Beynəlxalq Teatr Günü münasibəti ilə düzənlənən tədbirlərdə verilən tapşırıqları çox böyük məsuliyyətlə yerinə yetirməyə çalışmışıq.
Bu və ya digər tədbirlərdə fəaliyyətimizə görə də teatr rəhbərliyinin daim diqqətindəyik. Bizə yaratdığı şəraitə görə təşəkkür edirik.
Teatr və könüllülük – yüksək dəyərdir və həmişə şüarımız belə olub. Ölkəmizin inkişafı naminə gələcəkdə də teatrsevər gənclərlə birlikdə daha gözəl ideyaları həyata keçirməyi düşünürük. Başladığımız bu ənənələri böyük məsuliyyətlə davam etdirmək və teatra həvəsi olan gəncləri daim yanımızda görmək arzusundayıq".

The Minister awarded the volunteers of the Academic Musical Theater
Minister of Culture Anar Karimov awarded all members for their active participation in the "One Day in the Theater”operating at the Azerbaijan State Academic Musical Theater, theproject organized by the Ministry of Culture.
Aluda Shakarova - the administrator of the theater, head of volunteers of the Academic Musical Theater, informed us about it, and thanked the Ministry of Culture on behalf of the young volunteers for the attention. She also gave details about the need for the establishment of the organization and the successes it has achieved since its inception: In accordance with the relevant Order of the President of Azerbaijan Republic on declaring 2020 the "Year of Volunteers", "Volunteers of the Academic Musical Theater" group was established. It is gratifying that since long time we have been able to bring together young theater-lovers, whom have different talents and abilities, and this sequence continues. In general, the purpose of the establishment of theater volunteers was the lack of volunteers in the field of culture in our country. We wanted to fill the gap in this area with theater volunteers, and in a short time we achieved what we wanted, albeit partially, and invited young people interested in art and theater. The young people who joined our group first gotacquainted with the behind-the-scenes moments of the theater in various trainings and had some experience. Although the creation of the volunteer group was during the pandemic, we were always with the artists who needed help.
Last year, the Academic Musical Theater's "Inclusive Theater" project, adopted by UNESCO, was attended by sign language volunteers and did their best to help members of the "Inclusive Theater" studio.
We have tried to fulfill the tasks given at the events organized on the occasion of March 10 - National Theater Day, March 27 - International Theater Day with great responsibility.
We are always in the spotlight of the theater management for our activities at this or other events. We thank you for the conditions created for us. Theater and volunteerism are high values and have always been our motto. For the sake of the development of our country, we plan to implement better ideas in the future together with theater-loving youth. We want to continue these traditions with great responsibility and always see young people who are interested in theater with us. "