Milli Teatr Günündə Akademik Musiqili Teatrda sərgi – “Həyatdan səhnəyə”
10 mart – Milli Teatr Günündə Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının foyesində “Həyatdan səhnəyə” adlı sərgi nümayiş olunacaq.
Ölkəmizdə peşəkar teatrın yaranmasının 149-cu ildönümü münasibətilə qocaman sənət ocağında hazırlanan bu layihənin ideya müəllifi Akademik Musiqili Teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev, kuratoru teatrın baş rəssamı Vüsal Rəhimdir.
Sərgidə uzun illər teatrda fəaliyyət göstərmiş peşəkar rəssamların: Əməkdar rəssamlar İsmayıl Məmmədov və Nabat Səmədovanın, eyni zamanda Validə Ümman və Vusal Rəhimin teatrla bağlı müxtəlif əsərləri, kompozisiyaları, müəllifi olduqları səhnə eskizləri və səhnə geyimləri nümayiş olunacaq.
112-ci mövsümunu yaşayan Akademik Musiqili Teatrın bu sərgisində həmçinin teatrın tarixini özündə əks etdirən lövhə, teatrın maketi, retro səhnə əsərlərinin afişaları, korifey sənətkarların oynadığı tamaşalardan fotoşəkillər, yaradıcı heyətin müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə aldıqları mükafatlar da sərgilənəcək.
Qeyd edək ki, martın 10-dan etibarən ay ərzində teatrın tamaşalarına baxmağa gələn hər kəs bu sərgini izləyə biləcək.

On the National Theater Day - March 10 - "From Life to the Stage" will be shown at the Azerbaijan State Academic Musical Theater
An exhibition entitled "From Life to the Stage" will be shown atthe Azerbaijan State Academic Musical Theater at March 10 - On the National Theater Day.
The author of the idea of this project, prepared on the occasion of the 149th anniversary of the professional theater in our country, is the director of the Academic Musical Theater, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy - Aligismat Lalayev, the curator is the theater's chief artist Vusal Rahim.
The exhibition will feature various works, compositions, stage sketches and costumes by professional artists who have worked in the theater for many years: Honored Artists Ismail Mammadov and Nabat Samadova, as well as Valida Umman and Vusal Rahim.
The 112th season of the Academic Musical Theater will also feature a plaque reflecting the theater's history, a model of the theater, posters of retro plays, photos from performances by leading artists, and awards received by the creative staff at various international events.
It should be noted that from March 10, everyone who comes to see the theater's performances during the month will be able to watch this exhibition.