Akademik Musiqili Teatrda “Nizami – 880” layihəsinin təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında dahi Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş layihənin təqdimat mərasimi keçirilib.
Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, Mədəniyyət Nazirliyinin İncəsənət şöbəsinin müdiri Fərəh Acalova, eləcə də tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirakı ilə keçirilən təqdimat mərasimini giriş sözü ilə açan Akademik Musiqili Teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev layihə barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamından irəli gələn bu layihəyəni “Nizami ili”nə teatrın bir töhfəsi olduğunu bildirib.
Layihənin ideya müəllifi və bədii rəhbəri olaraq Ə.Lalayev qonaqları dahi şairin həyat və yaradıcılığının əks olunduğu balet kompozisiyasının video-çarxına baxmağa dəvət edib.
Tədbirdə çıxış edən Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Nizami ilinə həsr olunan bu balet-kompozisiyasını yüksək dəyərləndirıb. O, əsrlər ötüb keçməsinə baxmayaraq, öz aktuallığını daim qoruyan dahi mütəfəkkirin parlaq irsinin təbliğatı istiqamətində belə layihələrin əhəmiyyətindən və gələcəkdə beynəlxalq səviyyədə keçiriləcək tədbirlərdə onların təqdimatının təşkil olunmasının vacibliyindən danışıb. E.Əliyev “Nizami İli”nə layiqli töhfə üçün teatr kollektivini təbrik edib, onlara yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Xalq artistləri Cəmilə Bayramova, Sərxan Sərxan SSRİ Xalq artisi Müslüm Maqomayevin ifasında Üzeyir Hacibəylinin “Sənsiz” romansının sədaları altında teatrın aktyorları və balet truppasının üzvlərinin də iştirakı ilə qurulan bu kompozisiyanın uğurlu alındığını diqqətə çatdırıblar.
Xatırladaq ki, video-çarx formatında hazırlanan layihənin quruluşçu rejissoru Cavid İmamverdiyev, quruluşçu baletmeysteri Xalq artisti Təranə Muradova, operatorları Kamal Məmmədov, Murad Həsənov və montajçısı Fuad Təhməzovdur.
Layihənin xoreoqrafı, teatrın quruluşçu baletmeysteri, Əməkdar artist Emin Əliyev eyni zamanda dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin obrazını yaradıb.

The presentation of the project "Nizami - 880" was held at the Academic Musical Theater
The presentation of a project dedicated to the 880th anniversary of the great Nizami Ganjavi was held at the Azerbaijan State Academic Musical Theater.
At the opening ceremony of presentation, First Deputy Minister of Culture- Elnur Aliyev, Head of the Art Department of the Ministry of Culture - Farah Ajalova, as well as well-known cultural and art figures participated, and the director of the Academic Musical Theater, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy Aligismat Lalayev briefed the guests about the project.
He said that this project in connection with the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi", , arising from the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, is a contribution of the theater to the "Year of Nizami".
As the author of the idea and artistic director of the project, A. Lalayev invited the guests to watch a video of the ballet composition, which reflects the life and work of the great poet. Speaking at the event, First Deputy Minister of Culture Elnur Aliyev praised the ballet composition dedicated to the Year of Nizami. He spoke about the importance of such projects in promoting the brilliant legacy of the great thinker, who, despite the passage of centuries, has always maintained its relevance and the importance of organizing their presentation at future international events.
E.Aliyev congratulated the theater staff for a worthy contribution to the "Year of Nizami" and wished them new creative success. People's Artists Jamila Bayramova and Sarkhan Sarkhan noted the success of the composition performed by People's Artist of the USSR Muslim Magomayev to the tune of Uzeyir Hajibeyli's novel "Without You" with the participation of actors and members of the ballet troupe.
I should note that Javid Imamverdiyev is the director of the project, People's Artist Tarana Muradova is the choreographer, Kamal Mammadov, Murad Hasanov are the camera operators and Fuad Tahmazov is the editor.
The choreographer of the project, the choreographer of the theater, Honored Artist Emin Aliyev also created the image of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.