İnklüziv teatrın premyerası – “Çamadan əhvalı”
Dekabrın 2-də saat 17:00-da Beynəlxalq Əlillər Günü ərəfəsində Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında “İnklüziv teatr” beynəlxalq layihəsinin iştirakçıları yaradıcılıq hesabatı ilə geniş auditoriya qarşısına çıxacaq və hazırladıqları “Çamadan əhvalı” tamaşasını nümayiş etdirəcəklər.
Xatırladaq ki, Akademik Musiqili Teatrının "İnklüziv teatr layihəsi" BMT-nın təhsil, elm və mədəniyyət məsələləri üzrə təşkilatı – UNESCO tərəfindən "Üzv dövlətlərin fəaliyyəti ilə bağlı 2020-2021-ci illər üçün İştirak Proqramı" çərçivəsində qəbul edilib.
Beynəlxalq layihənin rəhbəri teatrın direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayevdir.
Layihənin əsas məqsədi ölkədə eşitmə və nitq qabiliyyəti olmayan, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqları, eləcə də yeniyetmə və gəncləri bədii yaradıcılığa cəlb etməkdən, bu insanların sosiallaşmalarına, cəmiyyətə inteqrasiya olmalarına kömək etməkdən ibarətdir.
İndiyə qədər layihə iştirakçıları teatrın “Yaradıcılıq studiyası”nın tərkibində fəaliyyət göstərən “Jest” inklüziv teatr studiyasında məşqlər edirlər və bunun üçün teatrda onlara tam şərait yaradılıb.
Studiyanın üzvləri burada aktyor sənəti, rəqs, bədən dili, illüziya sənəti, klounada və sair istiqamətlərdə məşğələlər keçirlər. Bu işdə onlara respublikanın aparıcı incəsənət ustaları kömək edirlər. Studiya üzvləri ilə tanınmış aktyor, Respublikanın Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev, baletmeyster Respublikanın Əməkdar artisti Emin Əliyev, tanınmış illüziya ustası, beynəlxalq festivallar laureatı Tofiq İgəndərli məşğul olur.
Layihənin prodüseri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Rəcəb Məmmədov studiya üzvlərinə teatr və sirk sənəti barədə ətraflı nəzəri məlumatlar verir.
Studiya üzvlərinin seçilməsində, onlarla ünsiyyət qurulmasında teatrın tərəfdaşı kimi çıxış edən "Səssiz Dünya" İşarət Dilində Danışan Əlillərə və İdmançılara Dəstək İctimai Birliyinin sədri Aidə Səfərova və Musiqili Teatrın könüllülər dəstəsinin üzvləri hər gün məşqlərdə iştirak edərək surdotərcüməçi kimi pedaqoqlara köməklik göstərir.
“İnklüziv teart”ın gənc üzvləri öz tamaşalarını eşitmə əngəlli insanlara həsr edir, onların da həyata inamla baxmalarını, cəmiyyətə qaynayıb-qarışmaq üçün çalışmalarını arzulayırlar.
Onların ən böyük arzusu isə, gələcəkdə ölkəmizdə eşitmə əngəlli insanların peşəkar “Mimika və jest” teatrının yaradılmasıdır.

Premiere of Inclusive Theater - "Travel mood"
During International Day of Persons with Disabilities on December 2 at 17:00 at the Azerbaijan State Academic Musical Theater, participants of the "Inclusive Theater" international project will present a creative report and a performance of "Travel Mood".
I want to inform that the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) under the “Participation Program for 2020-2021 on the activities of Member States” adopted the “Inclusive Theater Project” of the Academic Musical Theater.
The head of the international project is the director of the theater, Honored Art Figure, Doctor of Philosophy in Art History Aligismat Lalayev.
The main goal of the project is to involve children with hearing and speech impairments, as well as adolescents and young people in the country in artistic creation, to help these people to socialize and integrate into society.
So far, the project participants are rehearsing in the inclusive theater studio "Gesture", which operates as part of the theater's "Creative Studio", and, the theater has created all conditions for them.
The members of the studio take classes in acting, dance, body language, illusion art, clowning and other areas. The leading artists of the republic assist them in this work. Famous actor, People's Artist of the Republic Parviz Mammadrzayev, choreographer Honored Artist of the Republic Emin Aliyev, well-known illusionist, laureate of international festivals Tofig Isgandarli deal with the members of the studio.
The producer of the project, Doctor of Philosophy in Art History Rajab Mammadov gives detailed theoretical information about theater and circus art to the members of the studio.
Aida Safarova, chairperson of the "Silent World" Sign Language Support Public Union for Supporting the Disabled and Athletes, and members of the Musical Theater's volunteer group help teachers in sign-ups by selecting and communicating with the studio members.
The young members of the Inclusive Theater dedicate their performances to people with hearing impairments, and wish them to look at life with confidence and work to integrate into society.
Their biggest dream is to create a professional theater of mimics and gestures for the hearing impaired in our country in the future.