Dahi Nizaminin böyük yubileyinə Musiqili Teatrın hədiyyəsi
Dahi Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş xoreoqrafik kompozisiya dekabrın 1-də saat 19:00-da teatrın kiçik səhnəsində nümayiş olunacaq.
Video-çarx formatında hazırlanan layihənin ideya müəllifi və bədii rəhbəri Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əliqismət Lalayev, quruluşçu rejissoru Cavid İmamverdiyev, quruluşçu baletmeysteri Xalq artisti Təranə Muradova, operatorları Kamal Məmmədov, Murad Həsənov və montajçısı Fuad Təhməzovdur.
Layihənin xoreoqrafı, teatrın quruluşçu baletmeysteri, Əməkdar artist Emin Əliyev eyni zamanda dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin obrazını yaradıb. SSRİ Xalq artisi Müslüm Maqomayevin ifasında Uzeyir Hacibəylinin “Sənsiz” romansının sədaları altında qurulan kompozisiyada

A gift from Musical Theatre to the anniversary of great Nizami
The choreographic composition dedicated to the 880th anniversary of the great Nizami Ganjavi will be shown on December 1, at 07:00 pm on the small stage of the theater.
The author of the idea and artistic director of the project in the format of a video is Honored Art Figure, Doctor of Philosophy in Art History Aligismat Lalayev, director Javid Imamverdiyev, choreographer People's Artist Tarana Muradova, camera operators Kamal Mammadov, Murad Hasanov and Editor Fuad Tahmazov.
The choreographer of the project and the choreographer of the theater, Honored Artist Emin Aliyev also created the image of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.  Actors of the theater and members of the ballet troupe are also present in the composition performed the sounds of Uzeyir Hajibeyli's novel "Without you" performed by the People's Artist of the USSR Muslim Magomayev.